Święto Szkoły 2008

Od 4 do 8 grudnia 2008 r. trwały obchody Święta Szkoły. Główne uroczystości odbyły się 8 grudnia.

Zgodnie z tradycją, o godz. 8.00, przy dźwiękach hymnu państwowego podniesiono banderę przed gmachem głównym AM przy ul. Morskiej; kwadrans później na Bulwarze Nadmorskim złożono kwiaty pod pomnikiem „Tym, którzy nie powrócili z morza”.  W intencji pracowników, studentów i absolwentów uczelni odbyła się msza św., którą koncelebrował ks. abp Tadeusz Gocłowski, zaś po południu, o godz.17, podczas Apelu Poległych uczczono pamięć tych pracowników i absolwentów, którzy odeszli już na wieczną wachtę.

8 grudnia na uroczystości Święta Szkoły przybyła podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury pani Anna Wypych – Namiotko. Pani minister uczestniczyła także, wraz z ks. arcybiskupem oraz władzami Akademii i zaproszonymi gośćmi, w dorocznym spotkaniu – właśnie z okazji święta uczelni – z przedstawicielami Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Morskich, Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej, Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich i Stowarzyszenia Absolwentów Akademii Morskiej. Na ogromne znaczenie tradycji takich spotkań wskazał ks. arcybiskup T. Gocłowski, a pani minister bardzo ciepło wyrażała się o uczelni, podkreślając, że jest jej absolwentką. Podczas spotkania dyskutowano nad problemami związanymi z szeroko pojętą gospodarką morską, poruszano wiele zagadnień, a pani minister odpowiadała na liczne pytania przedstawicieli stowarzyszeń.

Minister Anna Wypych – Namiotko wraz rektorem Akademii Morskiej prof. dr. hab. inż. Romualdem Cwilewiczem dokonali również aktu dekoracji pracowników uczelni, którzy za wzorowo wykonywaną pracę i zasługi dla gospodarki morskiej otrzymali Odznakę Honorową „Zasłużony pracownik morza”. Byli to: dr inż. Renata Korzeniowska – Ginter, dr inż. Andrzej Młynarczak, inż. Dariusz Krucki.

W ramach obchodów Święta Szkoły rektor spotkał się także z najlepszymi studentami AM oraz nagrodzonymi członkami uczelnianego chóru. Stypendium Rektora AM za osiągnięcia w nauce otrzymali: Martyna Ocalewicz, Patryk Sagan, Lidia Kamińska (WPiT), Wojciech Pryzmont, Łukasz Szafran, Wojciech Żak (WM), Joanna Gembka, Milena Gołofit, Piotr Goździk (WN), Maciej Laskowski, Konrad Welenc, Magdalena Sikora (WE). Za zaangażowanie w działalność chóru AM rektor nagrodził: Jana Kubiczaka, Katarzynę Mazur, Łukasza Zerę, Annę Bartyską, Katarzynę Bieszk, Liliannę Czaplińską, Małgorzatę Dampc, Marię Hillę, Jarosława Głowienkę, Marię Bornowską, Agnieszkę Janczewską i Aleksandrę Szmańdę.

8 grudnia miłośnicy twórczości Andrzeja Perepeczki mieli możliwość spotkania z pisarzem oraz autorką książki „Serwus, panie chief” panią red. Barbarą Kanold w klubie „Bukszpryt”. „Serwus, panie chief” to wywiad - rzeka przeprowadzony przez Barbarę Kanold właśnie z Andrzejem Perepeczką – starszym mechanikiem, absolwentem uczelni, byłym dziekanem Wydziału Mechanicznego, literatem, autorem 103 książek i miniatur morskich. Opowiadali oni o swej współpracy, kulisach powstawania książki. Pan Andrzej Perepeczko barwnie i z humorem wspominał wydarzenia związane ze swą pracą na morzu i w uczelni oraz pracą literacką, odpowiadał na pytania czytelników. Wieczorem natomiast w „Bukszprycie”, po koncercie szant, studenci wybrali Najsympatyczniejszą Studentkę i Najsympatyczniejszego Studenta.

Imprezy sportowe zorganizowane z okazji Święta Szkoły 2008

4.12.2008 r. odbyły się Mistrzostwa Szkoły w pływaniu kobiet i mężczyzn. Impreza, jak zawsze, cieszyła się powodzeniem. Zwycięzców poszczególnych konkurencji nagradzali obecni na zawodach: prorektor ds. morskich dr inż. kpt. ż.w. AM Stanisław Górski prof. nadzw., prodziekan WE ds. studenckich dr inż. Karol Korcz, prodziekan WPiT ds. studenckich dr inż. Przemysław Dmowski.

6.12.2008 r. odbyły się zawody w trójboju siłowym. W zawodach wzięły udział reprezentacje Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej oraz reprezentacja Akademii Morskiej. Zwycięzcy poszczególnych wag zostali uhonorowani dyplomem, nagrodą książkową oraz okazjonalną koszulką od sponsora Fitness Authority Alicja Zarębska. Zawody w łącznej punktacji wygrała Akademia Morska.

8.12.2008 r. o godz. 9.00 odbył się finał turnieju tenisa stołowego kobiet i mężczyzn. Wśród pań miejsca na podium zajęły:

• I miejsce Agnieszka Czesne III PiT
  • II miejsce Karolina Saluk I PiT
  • III miejsce Agnieszka Toniak II PiT

Pierwsza trójka mężczyzn to:

• I miejsce Konrad Grządka II M
  • II miejsce Robert Grzegorzewski III PiT
  • III miejsce Tomasz Nacz. II EO

Finaliści turnieju otrzymali z rąk JM Rektora prof. dr. hab. inż. Romualda Cwilewicza puchary, dyplomy oraz drobne upominki rzeczowe.

8.12.2008r. o godz. 11.00 odbył się bieg przełajowy o puchar JM Rektora AM w Gdyni. W biegu tym startowało 19 kobiet i 56 mężczyzn. Pogoda i frekwencja dopisały, jak zawsze. Trzy pierwsze miejsca w konkurencji kobiet zdobyły:

• I miejsce Anita Karwowska I N
  • II miejsce Dorota Walder I EPiF
  • III miejsce Marta Choromańska I N

Zwycięzcy w  konkurencji mężczyzn to:

• I miejsce Marek Niezgoda III PiT
  • II miejsce Gabriel Skrok I N
  • III miejsce Jan Karpiński II PiT

Puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe wręczył JM Rektor AM. Bieg przełajowy cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością wśród studentów.

8.12.2008r. o godz. 11.00 na hali sportowej odbył się turniej siatkówki trójek mieszanych ( kobiety – mężczyźni). Impreza cieszyła się sporym powodzeniem. Zwycięskie zespoły otrzymały nagrody rzeczowe.

Podsumowanie wszystkich imprez sportowych odbyło się w klubie „BUKSZPRYT”. Imprezę uświetnił występ nowo powstałej sekcji – grupy BREAKDANCE – akrobatyka, który został nagrodzony wielkimi brawami.

Rzecznik AMG
10.12.2008