Umowy o dofinansowanie projektów

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa

Podpisano dwie umowy o dofinansowanie projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007–2013 Osi Priorytetowej 2 Działania 2.1 Infrastruktura edukacyjna i naukowo-dydaktyczna.

W dniu 26 marca 2010 roku podczas konferencji "3 lata realizacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2007–2013; Plany na przyszłość", w której uczestniczyli m.in. członkowie Zarządu Województwa Pomorskiego, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska oraz  rektor AM prof. Romuald Cwilewicz, odbyło się uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie projektu „Podwyższenie jakości infrastruktury naukowo-dydaktycznej poprzez nadbudowę, rozbudowę i zakup wyposażenia do budynku administracyjno-magazynowego Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni”, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007–2013 Osi Priorytetowej 2 Działania 2.1 Infrastruktura edukacyjna i naukowo-dydaktyczna. Kwota wynikająca z umowy o dofinansowanie opiewa na sumę ponad 2 mln zł (wartość całej inwestycji to niemal 4 mln zł).

Przedmiotem projektu jest przebudowa parterowego obiektu administracyjno- magazynowanego przylegającego do budynku Planetarium. Projekt przewiduje nadbudowę kondygnacji z przeznaczeniem na cztery sale wykładowe i jedną salę konferencyjną oraz wykonanie tarasu do obserwacji astronomicznych. Wynikiem projektu będzie przebudowa 285 m2. oraz rozbudowa i nadbudowa 330,2 m2. W ramach projektu istniejące Planetarium o 44 miejscach i średnicy kopuły  8 m zostanie wyposażone w nową aparaturę projekcyjną (obecna jest produkcji NDR typu ZKP-1 z 1967 r.). Projekt przewiduje wyposażenie pomieszczeń oraz zakup teleskopu do obserwacji nieba, komputera z oprogramowaniem do symulacji zjawisk astronomicznych oraz projektora multimedialnego. Rozbudowa Planetarium znacznie wpłynie na poprawę warunków zajęć z przedmiotu: astronawigacja.

Natomiast w dniu 29 kwietnia 2010 roku podpisano kolejną umowę na dofinansowanie projektu „Przebudowa i wyposażenie pomieszczeń Akademii Morskiej w Gdyni w istniejącym obiekcie przy al. Jana Pawła II 3 na cele dydaktyczne”, współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2007–2013 Osi Priorytetowej 2 Działania 2.1 Infrastruktura edukacyjna i naukowo-dydaktyczna. W imieniu rektora AM umowę opiewającą na kwotę 3 483 115,85 (wartość całej inwestycji to 4 644 154,48 zł) podpisał kanclerz Sławomir Polański.

Przedmiotem projektu jest przebudowa obiektu: budynku sali gimnastycznej oraz przylegającego do niej Ośrodka Żeglarskiego Akademii Morskiej w Gdyni, który dysponuje 6 pomieszczeniami o łącznej powierzchni 1014 m2, które planuje się dostosować do celów dydaktycznych. W ramach dopasowania obiektu do standardów unijnych  przewiduje się stworzenie nowoczesnego audytorium dla 226 osób, 5 sal seminaryjnych i 3 sal wykładowo- dydaktycznych, modernizację i wyposażenie sal laboratoryjnych, doposażenie laboratoriów, budowę archiwum z czytelnią internetową, rozbudowę biblioteki wydziałowej, budowę pomieszczenia gospodarczego i toalet, biorąc pod uwagę potrzeby osób niepełnosprawnych. Obiekt wizualnie ma być wkomponowany w naturalne walory, architekturę, z uwzględnieniem przeznaczenia i koncepcji dla danego obszaru. Na potrzeby wykładów, seminariów i ćwiczeń w adaptowanych budynkach planuje się zakup niezbędnego wyposażenia pomieszczeń – mebli oraz symulatora operacji przeładunkowych – koniecznych do prawidłowego funkcjonowania zajęć laboratoryjnych, bez których niemożliwa będzie jakakolwiek dalsza rozbudowa stanowisk badawczych i dydaktycznych, sprzętu komputerowego do 45 nowo powstałych stanowisk komputerowych. Wprowadzona zostanie nowoczesna technologia gwarantująca najwyższy poziom warunków dydaktycznych i reprezentacyjnych oraz urozmaicenie oferty dydaktycznej.

Robert Fabiański
Z-ca Kanclerza ds. Inwestycyjnych