Nagroda specjalna za promocję Roku Polski Morskiej

Rada Programowa Gdańskich Targów Turystycznych przyznała organizatorom IV Forum Europa Nostra  „Morze nasze i nie nasze” nagrodę specjalną w kategorii wydarzenie roku. Nagrodę przyznano za cykl imprez promujących Polskę Morską. Wręczenie nagrody odbyło się  podczas uroczystości otwarcia Gdańskich Targów Turystycznych w piątek 15 kwietnia 2011 r.

Nagroda specjalna  nabiera symbolicznego wymiaru w kontekście organizowanego w dniach  17 - 20 maja na Pomorzu Europejskiego Dnia Morza . To nowe święto Unii Europejskiej  oficjalnie zainaugurowane w dniu 20 maja 2008 r. w Strasburgu  ukazuje znaczenie mórz i oceanów w życiu codziennym, zarówno w społecznościach stref przybrzeżnych i zamkniętych miejscach w Europie. Zwraca także uwagę na szanse i wyzwania stojące obecnie przed morskich regionach i sektorach.

W 2010 roku Akademia Morska w Gdyni obchodziła jubileusz 90 lecia szkolnictwa morskiego w Polsce. We współpracy ze stowarzyszeniem Akademia Europa Nostra, pod patronatem Pani wiceminister Infrastruktury kpt. ż. w. Anny Wypych Namiotko zorganizowano cykl imprez promujących zaszczytny jubileusz . Flagowym wydarzeniem Roku Polski Morskiej była konferencja naukowa „Morze nasze i nie nasze” zorganizowana w Gdyni w ramach Forum Europa Nostra wspólnie z Instytutem Historii Uniwersytetu Gdańskiego, Muzeum Miasta Gdyni i stowarzyszeniem AEN. Podczas forum uczestnicy wygłosili ponad 50 referatów w trzech sekcjach naukowych, "turystyka, gospodarka i morze", "morze w ogniu", "morze w kulturze".

Wkrótce ukaże się publikacja pokonferencyjna, poświecona nie tylko Bałtykowi, ale również Adriatykowi i Morzu Czarnemu. Monografia zawierać będzie artykuły naukowców, przedstawicieli administracji i gospodarki morskiej.

Rzecznik AMG
24.04.2011