,,DAR MŁODZIEŻY” w suchym doku

"Dar Młodzieży", na którym od 32 lat szkolą się m.in. studenci Akademii Morskiej w Gdyni, przechodzi właśnie remont. Na morze wróci pod koniec lutego.

Od kilku dni 32-letni żaglowiec szkoleniowy "Dar Młodzieży" znajduje się w doku na terenie Gdańskiej Stoczni Remontowa, gdzie przechodzi rutynową kontrolę.

- To okresowy przegląd, który jest wymagany przepisami klasyfikacyjnymi, w naszym przypadku Polskiego Rejestru Statków - mówi prof. Henryk Śniegocki, prorektor ds. morskich Akademii Morskiej w Gdyni i jednocześnie komendant i kapitan Daru Młodzieży. - Już wykonano przegląd kadłuba, śruby i steru. Kadłub został umyty, oczyszczony i pomalowany specjalną farbą, która nie dość, że jest przyjazna dla środowiska, to jeszcze powoduje, że nie będą na nim narastać żadne morskie żyjątka, przez co jednostka będzie gładka i będzie mogła szybko pływać. Oczywiście kolory statku zostaną zachowane.

To jednak tylko fragment prac, które zostaną wykonane, bo choć trzymasztowiec nie jest poważnie uszkodzony, musi co jakiś czas trafić do naprawy.

- Musimy wykonać przegląd siłowni, pewne naprawy na masztach, wymienić okablowanie i wiatromierz oraz dokonać wielu drobnych prac - wylicza kapitan jednostki. - Wszystko po to, żeby Dar Młodzieży nie utracił kondycji i utrzymał swoje certyfikaty oraz żeby przygotował się do sezonu szkoleniowego, który zaczynamy bardzo wcześnie, bo już w połowie lutego.

Tego typu prace trzeba wykonać co dwa, trzy lata.

- Dar Młodzieży ma już 32 lata. Statki handlowe normalnie kończą swój żywot w tym wieku. Mam nadzieję, że Dar Młodzieży będzie pływać kolejne tyle, a może dłużej - mówi prorektor. - Jeszcze nie wiadomo, w jakiej dokładnie kwocie zamkną się wszystkie prace na żaglowcu - dodaje.

Na Darze Młodzieży może być zaokrętowanych łącznie 196 osób, z czego ok. 30 stanowi załoga. Niewykluczone, że jeszcze przed świętami jednostka dopłynie do Gdyni, a w lutym wróci na stałe na morze.

UMG Biuro Rektora

Rzecznik AMG