Podsumowanie 2013 / Plany 2014

W salonie komendanta "Daru Młodzieży" odbyło się spotkanie z dziennikarzami podczas którego prorektor ds. morskich dr inż. kpt.ż.w. prof. nadzw. AMG Henryk Śniegocki oraz kierująca Działem Armatorskim Katarzyna Muszyńska dokonali podsumowania minionego sezonu morskich praktyk oraz zaprezentowali plany na rok bieżący. Przedstawiono także nowego komendanta "Daru" kpt.ż.w. Rafała Szymańskiego.

„Dar Młodzieży”

Pierwsze wyjście żaglowca  z Gdyni – 13 marca – rejs do Antwerpii z żeglarzami.  W Antwerpii zaokrętowano studentów miejscowej Hogere Zeevart School, którzy odbyli na statku prawie miesięczną praktykę morską.

W sumie „Dar Młodzieży” odbył w 2013 roku 10 podróży, odwiedził, poza macierzystą Gdynią,  12 portów zagranicznych  - Antwerpia (dwukrotnie), Porto, Dublin, Hamburg, Bremerhaven (dwukrotnie), Dunkierka, Rouen, Den Helder, Aarhus, Warnemunde, Skagen, Amsterdam oraz Szczecin (dwukrotnie).  Statek zakończył 8,5 miesięczny sezon 30 listopada 2013 r.

Praktykę na statku odbyło: 487 studentów Akademii Morskiej w Gdyni, 231 studentów Akademii Morskiej w Szczecinie, 209  uczniów średnich szkół morskich z Gdańska i Świnoujścia, 71 żeglarzy z całej Polski, 130 studentów  Hogere Zeevart School  w Antwerpii,  92 polskich lekarzy – kardiologów. W sumie 1220 osób w składzie załóg szkolnych przeszło przez pokład “Daru Młodzieży”

Podczas kampanii szkoleniowej „Dar Młodzieży”  siedmiokrotnie brał udział w zlotach żaglowców: Escale a Dunkerque – Dunkierka; L’Armada de la Liberte 2013 -  Rouen; Sail Den Helder 2013 – Den Helder; The Tall Ships Races 2013 - Aarhus – udział w starcie do regat; The Tall Ships Races 2013 – Szczecin;  Sail Bremerhaven 2013 – Bremerhaven; Hansa Sail 2013 - Warnemunde .

Ponadto „Dar Młodzieży” uczestniczył w wyjątkowym „Rejsie dla Serca” na trasie Gdynia – Skagen – Amsterdam.Uczestniczyło w nim 92 polskich kardiologów – delegatów na Europejski Kongres Kardiologiczny.

"Dar Młodzieży" - Osaka 83 - spotkanie po latach.  W 30 rocznicę pierwszego wielkiego rejsu „Daru Młodzieży” poza Europę, do Japonii – spotkali się na pokładzie żaglowca ówcześni studenci - uczestnicy  tamtej wyprawy.

„Dar Młodzieży” w Gdańskiej Stoczni Remontowej

„Dar Młodzieży” w GSR przeszedł tzw. remont pośredni dla potwierdzenia klasy.  W jego ramach  wykonane zostały przeglądy, konserwacja i regulacje silników głównych, zestawu sterowego, steru strumieniowego, wału śrubowego, po wydokowaniu kadłub poddany został czyszczeniu i malowaniu. Modernizacja objęła część kabin.

„Horyzont II”

Statek szkoleniowo-badawczy „Horyzont II” rozpoczął tegoroczny sezon praktyk 17 lutego.  W sumie podczas 9 podróży przeszkolono 312 praktykantów, w tym 204 studentów  Akademii Morskiej w Gdyni oraz 108 uczniów średnich szkół morskich ze Szczecina i Gdańska. Statek odbył 2 podróże na Spitsbergen z zaopatrzeniem dla polskiej stacji polarnej w Hornsundzie,  podczas których dokonano także wymiany ekipy naukowców zimujących w Arktyce. W podróżach uczestniczyło 40 studentów Wydziału Elektrycznego Akademii Morskiej w Gdyni.  Statek zakończył 8 miesięczny sezon 19 października.

Udział w ogólnopolskim projekcie Instytutu Geofizyki PAN "Eduscience", to jeszcze jedna funkcja  wypełniana przez  "Horyzonta II". Na statku, ok. 30-osobowe grupy uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, przechodzą praktyczne lekcje wychowania morskiego. Jesienią, w sumie 250 uczniów z 11 ośrodków, przeszło ten przyspieszony kurs morskiego wychowania.  Także w ramach projektu,  trzech uczniów szkół średnich, zwycięzców ogólnopolskiego konkursu  „Mój wymarzony Spitsbergen” popłynęło do Arktyki.

Plan sezonu 2014

„Dar Młodzieży”

Pierwsze wyjście – 17 lutego ze studentami Akademii Morskiej w Szczecinie, zakończenie  sezonu  - 30 października. W ciągu 8,5 miesiąca, w 9 podróżach uczestniczyć będzie ok. 1140 praktykantów. Przewidziane zawinięcia  do 14 portów zagranicznych (Antwerpia, Funchal, Bremerhaven, Hamburg, Fredericia, Kiel, Harlingen, Fredrikstad, Bergen, Esbjerg, Rostock, Falmouth, Greenwich, Sztokholm) oraz Świnoujście i Szczecin.  Statek w 9 portach będzie uczestniczył w zlotach żaglowców.

Żaglowiec uświetni obchody Święta Morza w Szczecinie 13 – 15 czerwca, następnie 17 czerwca zawinie do Gdyni gdzie także włączy się w obchody Święta Morza (21-23.06.), a 23 czerwca odbędzie się uroczyste pożegnanie statku, udającego się na Kieler Woche. „Dar Młodzieży” w dniach 15-18 sierpnia pełnić będzie funkcję swoistego statku – gospodarza podczas zlotu 40-lecia w Gdyni.

„Horyzont II”

Statek będzie w kampanii szkoleniowej przez 8 miesięcy, od  17 lutego do 26 września.  Podczas 9 cykli szkoleniowych odbędzie na jego pokładzie praktyki ok. 300 osób. „Horyzont II” dwukrotnie popłynie na Spitsbergen w ramach umowy z Instytutem Geofizyki PAN . Będą to podróże nr 33 (20.06. – 18.07. 2014) i nr 34 (29.08. – 26.09.2014)

Jeszcze przed pierwszą praktyką morską „Horyzont II” gościć będzie dwie grupy uczniów w ramach projektu „Eduscience” – 10/11 i 13/14 lutego.

A.Gosk
04.02.2014