Dookoła świata w Rejsie Niepodległości

W środę, 22 listopada, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podczas konferencji prasowej, oficjalnie zainaugurowano część konkursową wielkiego przedsięwzięcia - Rejsu Niepodległości - promującego w świecie stulecie wolnej Rzeczypospolitej. Uroczystym pożegnaniem w Gdyni, 20 maja 2018 roku, rozpocznie się ta historyczna podróż dookoła świata "Daru Młodzieży" - flagowego żaglowca biało-czerwonej bandery.

Rejs Niepodległości, jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademii Morskiej w Gdyni oraz Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”. W konferencji wzięli udział: Beata Kempa, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, ks. Adam Parszywka SDB reprezentujący Salezjański Wolontariat Misyjny oraz dr hab. inż. kpt.ż.w. Henryk Śniegocki - prorektor ds. morskich Akademii Morskiej w Gdyni.

W projekcie, obok stałej załogi "Daru Młodzieży", weźmie udział ok. 600 studentów Akademii Morskich i uczniów szkół morskich, których uzupełnią grupy finalistów ogłoszonego właśnie konkursu - w sumie ok. 100 młodych ludzi z całej Polski. Wszyscy ci młodzi Polacy pełnić będą rolę ambasadorów naszego kraju. A sam "Dar Młodzieży" to od lat doskonale znany i oczekiwany w portach całego świata Ambasador Rzeczypospolitej. Żaglowiec jest oryginalnym i niepowtarzalnym miejscem dla aranżacji wszelkiego rodzaju spotkań gospodarczych i dyplomatycznych oraz znakomitym tłem różnorodnych działań o charakterze kulturalnym promujących Rzeczypospolitą.

Wyjątkowym miejscem na trasie podróży będzie Panama - to w tym porcie odbędą się 22-27 stycznia 2019 roku 34 Światowe Dni Młodzieży - kulminacyjny punkt Rejsu Niepodległości. Liczymy, że nasi młodzi ambasadorowie - umundurowani studenci Akademii Morskiej i uczestnicy konkursu - stanowić będą wyjątkową grupę wśród uczestników tego wielkiego święta, a Papież Franciszek odwiedzi pokład "Daru Młodzieży".

Minister Gróbarczyk nawiązał do historii, kiedy to "Dar Pomorza" w 1934 roku dowodzony przez kapitana Konstantego Maciejewicza, opłynął w pionierskim rejsie świat podobną trasą. Tym razem promować Polskę będzie jego następca - żaglowiec "Dar Młodzieży" - najlepszy Ambasador jakiego mamy – dodał Minister.

Naszym celem jest, aby z przystanku Polska do przystanku i portu Panama, młodzi polscy przyjaciele, wolontariusze, wszyscy ci, którym leży na sercu dobro Polski w obliczu zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości wzięli udział w Rejsie Niepodległości – powiedziała minister Kempa.

Dla całego pionu Prorektora ds. morskich i załogi "Daru Młodzieży" rozpoczął się gorący okres kompleksowych przygotowań do tego wielkiego przedsięwzięcia.

Informacje o Rejsie Niepodległości: Tutaj

A.Gosk