Studenci z Antwerpii na "Darze Młodzieży"

W sobotę, 24 marca, "Dar Młodzieży" wypłynął z Antwerpii - kurs - przez kanał La Manche, Zatokę Biskajską na Ocean Atlantycki i na południe w kierunku portugalskiej Madery. 

Na pokładzie praktykę morską odbywają studenci Hogere Zeevartschool Antwerpen/Antwerp Maritime Academy. To już jedenasty sezon morski, podczas którego studenci belgijskiej uczelni korzystają z pokładu "Daru Młodzieży". Pierwszy taki rejs - efekt porozumienia, AMG z HZS, odbył się 10 lat temu, w kwietniu 2008 roku. Od tamtego czasu ok. 1300 studentów i instruktorów z Antwerpii odbyło miesięczne podróże szkoleniowe na naszej fregacie. 

W tegorocznym rejsie uczestniczy 124 osobowa ekipa z HZS - 105 studentów (w tym 20 kobiet) i 19 osób kadry - instruktorów i wykładowców. Skład międzynarodowy - obok Belgów, stanowiących dominującą grupę - 76 osób, szkolenie przechodzi 20 Francuzów, 3 obywateli Luksemburga, 2 Kongijczyków oraz po jednym studencie z Kanady, Włoch, Rumunii i Holandii. Wśród nich 91 specjalności pokładowej i 14 mechanicznej.

Regułą praktyk jest wyjście na Atlantyk oraz wizyta na atlantyckich wyspach - w minionych latach były to wyspy archipelagu Azorów, wyspy Kanaryjskie, także tegoroczny cel - Madera. Według planu "Dar Młodzieży" zawinie do Funchal, gdzie cumować będzie w dniach 6 - 9 kwietnia. Zakończenie podróży w Antwerpii zaplanowano na 20 kwietnia, gdzie na  "Dar" ponownie zamustrują studenci II roku Wydziału Nawigacyjnego AMG.

Ta podróż, obok celów szkoleniowych, spełnia także istotną rolę ostatniego sprawdzianu dla statku i załogi przed historyczną, drugą w historii "Daru Młodzieży", podróżą dookoła świata. Na 20 maja zaplanowano start w Gdyni do Rejsu Niepodległości - podróży szkoleniowej mającej upamiętnić i promować setną rocznicę polskiej niepodległości.    

fot. HZS Antwerpen, Atwerpen Lokaal

   

Kadra HZS na "Darze Młodzieży" - w środku dyrektor uczelni dr Rowan Van Schaeren

Studenci HZS na pokładzie

Trzy z dwudziestu praktykantek na "Darze"

Czas ...

... pożegnań

Trap na burtę

Żegnamy Antwerpię

Kurs Madera

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
25.03.2018
Wprowadzenie:
A.Gosk 25.03.2018
Ostatnia modyfikacja:
i.wierzbowska 09.04.2018