"Horyzont II" powrócił ze Spitsbergenu

W piątek 28 czerwca wczesnym popołudniem z kolejnej podróży do Arktyki powrócił statek szkoleniowo-badawczy Uniwersytetu Morskiego "Horyzont II" dowodzony przez kpt.ż.w. Ryszarda Durlika. Podczas ponad 3-tygodniowego rejsu statek dostarczył na Polską Stację Polarną Instytutu Geofiyki PAN w Hornsundzie na Spitsbergenie zaopatrzenie, sprzęt badawczy oraz kilkunastoosobową grupę naukowców. 'Horyzont II" przewiózł także grupę polarników do stolicy wyspy Longyearbyen. W trakcie podróży programową praktykę morską przechodziło 20 studentów Wydziału Elektrycznego UMG.

Statek zacumował przy Nabrzeżu Kutrowym pod rozładunek, następnie przeszedł na swoje stałe miejsce postoju przy Nabrzeżu Indyjskim. Była to 43 podróż "Horyzonta II" na wody archipelagu Svalbard od momentu wejścia statku do eksploatacji w 2000 roku. W drugi tegoroczny rejs na Spitsbergen "Horyzont II" wyjdzie z Gdyni 15 sierpnia.

fot. Aleksander Gosk

A.Gosk