Statki szkolne - aktualności

"Dar Młodzieży" pozostaje w ramach podróży szkoleniowej u wybrzeży Francji - opuścił Rouen, kolejnym portem na trasie będzie Calais  (21-23.06.) o czym w korespondencji komendanta Rafała Szymańskiego: 16 czerwca o 13.00 odcumowaliśmy z Rouen. Przed nami wyszła część statków – my w połowie stawki tuż za „Kruzenshternem”. W porcie ze względu na swój „wzrost” pozostał tylko „Siedov” – musi wychodzić na niskiej wodzie żeby przejść pod mostami....

Piątkowy (14.06.) komunikat komendanta "Daru Młodzieży" kpt.ż.w. Rafała Szymańskiego z L'Armada 2019 Rouen:

Jesteśmy w Rouen już tydzień. Codziennie na terenie L’Armada tłumy ludzi. Na "Dar" w godzinach zwiedzania długie kolejki. Do piątkowego poranka odwiedziło nas już 44 265 osób nie licząc gości „specjalnych”, a przed nami jeszcze dwa dni!

Z pokładu "Daru Młodzieży" dotarł do nas z francuskiego Rouen pierwszy komunikat komendanta kpt.ż.w. Rafała Szymańskiego:

7 czerwca, piątek, Rouen – „L'Armada 2019”

Na redę Le Havre dotarliśmy 05/06 wieczorem i przez cała noc płynęliśmy w górę Sekwany żeby o 0600 zacumować wśród największych żaglowców. Tuż za nami stoi „Siedow”, jest też „Mir”, „Kruzenshtern”, „Mircea”, „Shabab Oman II”, „Cisne Branco”, „Cuauthemoc”, „Belem” i wiele innych. Podobno ma być 50 statków. Żaglowce stoją blisko siebie po obu stronach Sekwany.

Z Gdyni wyszli 29 maja - 118 uczniów Zachodniopomorskiego Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej ze Szczecina przez miesiąc przechodzić będą morskie szkolenie na pokładzie "Darze Młodzieży". Po wyjściu z Bałtyku kurs prowadzi do francuskiego Rouen. Tam nasza fregata uświetni wielki morski festiwal i zlot żaglowców pod nazwą "L'Armada 2019" w dniach 6-16 czerwca.

"Dar Młodzieży" kontynuuje podróż szkoleniową ze studentami Akademii Morskiej z Antwerpii (Hogere Zeevartschool Antwerpen). Wyszli z Gdyni 30 marca, w 2 dni po zakończeniu rejsu dookoła świata. To już dwunasta praktyka morska na naszej fregacie w historii kontaktów obu uczelni. Zaczęło się w 2008 roku. Komendant Rafał Szymański w środę nadesłał korespondencję z Zatoki Biskajskiej po wyjściu z Vigo: Dopiero na parę dni przed Vigo pogoda zrobiła się naprawdę wiosenna, a dzień oczekiwania na wejście spędzony na wewnętrznym kotwicowisku był wyjątkowo słoneczny i ciepły.

W drodze z Londynu do Gdyni trzy razy stawaliśmy na kotwicy: w cieśninie Kattegat koło wyspy Anholt, na południe od Bornholmu i w końcu na redzie Gdyni. Pierwszy postój był typowo techniczny – usuwanie „brody” z linii wodnej – przez te 10 miesięcy kadłub zdążył trochę obrosnąć. Drugi w oczekiwaniu na zmianę kierunku wiatru, a trzeci raz w oczekiwaniu na wejście do portu. Po wejściu na Zatokę spotkała nas miła niespodzianka – odbywający próby morskie ORP „Ślązak”. Dziękujemy dowódcy za pokaz zdolności manewrowych i odegranie hymnu narodowego oraz muzyki z Gwiezdnych Wojen....

A.Gosk
09.10.2013