I Morski Festiwal Nauki

W dniach 6-7 grudnia w Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbędzie się I Morski Festiwal Nauki stanowiący wstęp do obchodów 101. Święta Szkoły, które zgodnie z tradycją Uczelnia będzie celebrować 8 grudnia.

Uniwersytet Morski w Gdyni przez wiele lat był częścią trójmiejskiego Bałtyckiego Festiwalu Nauki, który integrował uczelnie wyższe z województwa pomorskiego. W tym roku uczelnia, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych studentów oraz chcąc propagować naukę wśród młodego pokolenia, samodzielnie organizuje projekt pt. "I Morski Festiwal Nauki".

Wszystkie wydziały naszej Uczelni – Elektryczny, Mechaniczny, Nawigacyjny, Zarządzania i Nauk o Jakości  – połączą siły, przygotowując około 30 warsztatów, prezentacji, pokazów i wykładów. Będą one dotyczyły zarówno treści inżynierskich, tj. zajęcia na symulatorach czy silnikach okrętowych, jak i zagadnień związanych z przedsiębiorczością, zdrowym odżywianiem czy nabyciem praktycznych umiejętności, przydatnych w życiu codziennym.

Celem tego wydarzenia jest popularyzacja nauki i badań naukowych, a także budowanie świadomości społeczeństwa lokalnego i rozbudzenia ciekawości nauki i chęci jej poznania. Festiwal będzie również doskonałą okazją do integracji i wymiany doświadczeń między środowiskiem akademickim, a instytucjami zewnętrznymi, takimi jak: przedszkola, szkoły podstawowe, licea i technika.

Uczestnicy festiwalu będą mogli m.in.:

• Wziąć udział w ciekawych doświadczeniach chemicznych
  • Poznać, jak ważną rolę odgrywa higiena rąk
  • Dowiedzieć się, czy cukier i sól są dobre dla naszego zdrowia
  • Zobaczyć silnik okrętowy
  • Uzyskać odpowiedź na pytanie: jak to się dzieje, że pszczoła produkuje miód?
  • Dowiedzieć się, jaki wpływ ma żywność na choroby cywilizacyjne
  • Nauczyć się korzystać ze środków ratunkowych oraz węzłów
  • Popłynąć w niezapomniany rejs po mapie nieba z Gdyni do Gdańska

I Morski Festiwal Nauki jest realizowany w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Organizacją Festiwalu zajmuje się Zespół ds. Promocji, natomiast kierownikiem projektu, z ramienia Uczelni, jest Katarzyna Chmielewska.

Kontakt: k.chmielewskaatau.umg.edu.plpromocjaatumg.edu.pl; telefon: 58 55 86 332 / 274

Zespół ds. Promocji
01.12.2021