Niebieska Uczelnia - inicjatywa IMO

W czwartek 30 września Dar Młodzieży i budynek główny Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz inne budynki związane z gospodarką morską zostaną podświetlone na niebiesko.

Przez kilka godzin niebieską oprawę zyskają siedziba Urzędu Morskiego w Gdyni, Kapitanat Portu Gdynia, Kapitanat Portu Północnego w Gdańsku, a także wybrane obiekty UMG.

Uniwersytet Morski w Gdyni oświetli na niebiesko w godz. 19.00-22.00 budynek główny UMG przy ul. Morskiej oraz żaglowiec „Dar Młodzieży” zacumowany przy nabrzeżu Pomorskim w Gdyni.

Zachęcamy do udziału w akcji i publikacji zdjęć w mediach społecznościowych #WorldMaritimeDay. Zdjęcia można również przesyłać na adres: mediaatimo.org. Zachęcamy do wysłania zdjęć na adres: promocjaatumg.edu.pl.

Niebieski kolor na budynkach związanych z gospodarką morską to inicjatywa sekretarza Generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO), który chce w ten sposób promować główny temat Światowego Dnia Morza, jakim jest „Marynarze: w centrum żeglugi”.

IMO zamierza oświetlić kolorem niebieskim swoją londyńską siedzibę, w szczególności wkomponowany w bryłę budynku Pomnik Marynarza. Będzie to miało miejsce 30 września br. i kontynuowane w każdy kolejny Światowy Dzień Morza.

IMO zaprosiła państwa członkowskie, organizacje międzyrządowe i organizacje pozarządowe o statusie doradczym do przyłączenia się do tej inicjatywy poprzez oświetlenie swoich najbardziej charakterystycznych budynków, mostów, portów morskich, statków, pomników, muzeów i innych obiektów, podkreślając związki z morzem.

Tego dnia niebieska iluminacja ozdobi mury siedziby Urzędu Morskiego w Gdyni przy ul. Chrzanowskiego 10. W akcję włączyły się również trójmiejskie porty oraz Uniwersytet Morski w Gdyni.

Port Gdynia oświetli Kapitanat Portu Gdynia, natomiast Port Gdańsk budynek Kapitanatu Portu Północnego – na jego wieży pojawi się również laserowy napis „World Maritime Day”.

Inicjatywa jest symbolicznym wysiłkiem na rzecz zjednoczenia społeczności morskiej w celu podniesienia świadomości o zasadniczym wkładzie żeglugi w światową gospodarkę.

W 2021 roku Międzynarodowa Organizacja Morska zachęca rządy państw do wspierania marynarzy podczas pandemii. Istotne jest minimalizowanie obostrzeń na granicach dla kluczowych pracowników transportu. Organizacja zwraca również uwagę na przedłużające się kontrakty powodujące brak możliwości repatriacji, a także związaną z tym  izolację oraz możliwą depresję oraz inne problemy psychiczne marynarzy.

A. Czarnecka
29.09.2021