Statki szkolne - aktualności

Tegoroczny sezon praktyk morskich oba statki Dar Młodzieży i Horyzont II otwierają 6 marca. W pierwszy rejs Darem Młodzieży wyruszy grupa 64 studentów III roku Wydziału Nawigacyjnego UMG - w ciągu dwóch tygodni zaliczą praktykę radarową. Druga grupa 30 nawigatorów przejdzie analogiczną praktykę na Horyzoncie II. Oba statki zakończą te praktyki 18 marca w Antwerpii. Ten nietypowy układ praktyk jest pokłosiem zakłóconego rytmu praktyk na skutek pandemicznych rygorów w 2020 roku.

To było pierwsze w 2021 roku wyjście statku badawczo-szkoleniowego UMG  "Horyzont II" na Bałtyk. Podczas jednodniowego rejsu jednostka, dowodzona przez kpt. ż.w. Ryszarda Durlika,  na mocy umowy z Instytutem Geofizyki PAN podjęła z dna w rejonie na północ od Półwyspu Helskiego tzw. Oceaniczną Stację Denną (OBS - Ocean Bottom Seismometer). Są to zaawansowane specjalistyczne urządzenia rejestrujące, zatapiane na wyznaczonych pomiarowych profilach dennych, wykorzystywane do badań głębokich struktur skorupy ziemskiej i dolnej litosfery, w tym przypadku na obszarach Europy.

Tegorocznego sezonu praktyk morskich nie sposób porównać z jakimkolwiek innym w historii naszych statków. Z półrocznym opóźnieniem, dopiero w połowie czerwca, rozpoczął sezon "Dar Młodzieży". To oczywiście skutek reżimów wprowadzonych na skutek pandemii. Sytuacja podwyższonego ryzyka wymusiła specjalne procedury - wszyscy przed okrętowaniem przechodzili obowiązkowe testy, a wszystkie wyjścia w morze ograniczały się do wód międzynarodowych Morza Bałtyckiego, bez zawijania do portów.

Józef Kwiatkowski był ikoną Daru Pomorza. Służył na "białej fregacie" 29 lat, z czego 26 na stanowisku starszego oficera. Był absolwentem pierwszego rocznika Wydziału Nawigacyjnego, reaktywowanej po II wojnie światowej, Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni.

Urodził się 17 października 1921 roku w podlubelskiej wsi Pachole....

Statek szkoleniowo-badawczy UMG Horyzont II,  dowodzony przez kpt. ż. w. Andrzeja Kardasia, zakończył w piątek 9 października ostatni tegoroczny rejs szkoleniowy.  Po raz pierwszy w 20-letniej historii statku, praktyki morskie na nim odbywali przyszli oficerowie polskiej Marynarki Wojennej - 24 podchorążych II roku Akademii Marynarki Wojennej. Podczas trzytygodniowego bałtyckiego rejsu podchorążowie zaliczali programową specjalistyczną praktykę nawigacyjno-astronomiczną.

A.Gosk
09.10.2013