Rejs 03/22 - W szkiery Sztokholmu
Jednostka:
- s/y NEST
Termin rejsu:
Trasa rejsu:
Kapitan:
Wolne miejsca:
Rejs zaczynamy w Nynäshamn dokąd najłatwiej dostać się promem linii Polferries z Gdańska. Z bazy promowej w Nynäshamn do mariny, w jest bardzo blisko. To dosłownie rzut beretem. Samo Nynäshamn, to niewielkie miasteczko z dużą bazą promową i rafinerią. Nie zostawimy sobie tam zbyt dużo czasu na zwiedzanie. W zasadzie dokonamy tam niezbędnych zakupów i popłyniemy w szkiery.
A konkretniej? Konkretniej to popłyniemy do Södertälje Kanal, którym przepłyniemy na jezioro Mälaren. Nazwa "jezioro" może wprowadzać w błąd. Mälaren jest trzecim co do wielkości jeziorem w Szwecji, na którym prowadzona jest regularna żegluga przez statki morskie.
Jak już wspomniano, na jezioro Mälaren, Nest popłynie kanałem Södertälje. W rzeczywistości jest to stara droga wodna jeszcze z czasów Vikingów, na której w 1819 roku zbudowano niewielką śluzą, W 1924 roku śluza została znacznie powiększona i w ten sposób otworzono drogę na jezioro Mälaren dla statków. Sam kanał nie jest duży. jego długość to raptem 5.2 km, ale miejsce jest urokliwe.
Na jeziorze Mälaren jest dużo miejsca do żeglowania i dużo ciekawych miejsc do zwiedzania. My być może odwiedzimy Birka Vikingamuseum i jedno z miejsc archeologicznych znajdujących się w pobliżu muzeum, które jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Byś może zacumujemy również w pobliżu zamku Gripsholm, gdzie urodził się Zygmunt III Waza. Być może odwiedzimy jeszcze inne miejsca. Mamy nadzieję, że jacht zatrzyma się w kilku dzikich i malowniczych miejscach. Tak naprawdę wszystko będzie zależało od oczekiwań załogi.
Następnie Nest skieruje się w kierunku Sztokholmu. W tym mieście jest wiele ciekawostek związanych Polską. W Vasa Museum wyeksponowany jest okręt, który budowano specjalnie na wojnę z Rzeczpospolitą, a który zatonął w dziewiczym rejsie i przeleżał na dnie 333 lata. W Królewskiej Zbrojowni można zobaczyć zbroje polskich królów, a w Muzeum Armii sztandary zdobyte podczas Potopu i namiot Kara Mustafy spod Wiednia. Dalej można popłynąć do Vaxholmu gdzie w muzeum w twierdzy wyeksponowano między innymi pamiątki po Polakach internowanych w Szwecji podczas Drugiej Wojny Światowej. Niestety Sztokholm, to opcja, którą co prawda warto zrealizować, ale to drogie miasto i drogie miejsca postojowe w marinach. W przypadku Sztokholmu, to załoga zdecyduje, czy odwiedzamy to miasto i na jak długo się tam zatrzymamy.
Następnie skierujemy się na południe i przez Gotlandję popłyniemy do Polski.
Większość rejsu przebiegać będzie pomiędzy skalistymi wyspami co zapewni nam nie tylko piękne widoki ale też ciekawe miejsca do trenowania nawigacji.
KOSZT REJSU
- studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - 720.00 PLN
- pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - 1 070.00 PLN
- pozostałe osoby - 1 430.00 PLN
- I ratę w wysokości 600.00 PLN (studenci UMG 350.00 PLN) należy wpłacić w momencie zapisu na rejs
- II ratę do dnia 07.06.2022 - w wysokości pozostałej do zapłaty kwoty
Wpłaty należy dokonać przelewem na konto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni: