Rejs 05/23 kierunek Farosund - Gotlandia
Jednostka:
- s/y NEST
Termin rejsu:
Trasa rejsu:
Kapitan:
Wolne miejsca:
Farosund - to wąska cieśnina oddzielająca Gotlandię od wyspy Faro i tam chcemy dopłynąć, po drodze odwiedzając urokliwe miejscówki na wschodnim wybrzeżu Gotlandii
Płynąc na Gotlandię, większość żeglarzy natychmiast kojarzy sobie tę wyspę z jej stolicą tj. z Visby, Faktycznie Visby to przepiękne miejsce. Miasteczko jest jednym wielkim zabytkiem. Ale Gotlandia to nie tylko Visby. Jest tam wiele urokliwych miejsc, małych portów i przystani, są piękne klify, dzika przyroda i malutkie wysepki, do których niełatwo dopłynąć. Jest wreszcie Farosund, cieśnina oddzielająca Gotlandię od wyspy Faro. Cieśnina bardzo często ale mylnie nazywana jest fiordem, ale fiord to nie jest.
Odległość jaka dzieli Farosund od Gdyni, to raptem około 200 mil, czyli niespełna dwie doby żeglugi, ale po drodze warto nieco zboczyć z trasy „po prostej” i odwiedzić kilka ciekawych miejsc znajdujących się po wschodniej stronie Gotlandii. Polskie jachty zapuszczają się tam rzadko, a szkoda, bo jest tam co oglądać i czym się zachwycać.
Jednocześnie jest to rejon wcale niełatwy nawigacyjnie. Znajduje się tam dużo malutkich wysepek, podwodnych skał i jest dużo płycizn. Nawigacja musi być tam prowadzona bardzo uważnie i precyzyjnie. Nasz rejs będzie więc okazją do podniesienia swoich kwalifikacji nawigacyjnych, a dla doświadczonych nawigatorów będzie to doskonały trening.
Nasz rejs zaczynamy oczywiście w Gdyni. Spotykamy się tam w poniedziałek 10 lipca. Zaokrętowanie na Nesta będzie możliwe od godziny 1000. Zdajemy sobie oczywiście sprawę z tego, że być może część z Was, aby dotrzeć do Gdyni na 1000 musiałaby zarwać noc i może przyjechać nieco później, ale prosimy aby na jacht dotrzeć możliwie jak najszybciej. Przed wyjściem w morze mamy przecież do wykonania sporo pracy. Musimy przynajmniej na kilka dni zakupić prowiant, zapoznać się z jachtem, podzielić na wachty i wreszcie przejść szkolenie z zakresu bezpieczeństwa. Jak się wszystko dobrze poukłada i pogoda pozwoli, to w morze wyjdziemy w godzinach popołudniowych i bardzo możliwe, że od razu obierzemy kurs na Gotlandię.
Przy dobrych układach po niespełna dwóch dobach powinniśmy naleźć się po wschodniej stronie Gotlandii. O tym jakie porciki lub kotwicowiska odwiedzimy będzie już na miejscu decydował kapitan, z uwzględnieniem aktualnie panujących warunków pogodowych.
Nasz sprytny plan, przewiduje, że Nest przepłynie Farosund i w ten sposób opłynie Gotlandię dookoła, ale czy tak będzie? Zobaczymy. Wszystko zależy od warunków pogodowych i czasu, który nam pozostanie.
Do Gdyni zgodnie z planem powinniśmy wrócić w czwartek 20 lipca. Wyokrętowanie załogi, a tym samy zakończenie rejsu przewidujemy w godzinach przedpołudniowych po dokonaniu klaru na jachcie.
I na koniec jeszcze informacja i prośba
1. Kasę jachtową będziemy zbierali w złotówkach, a po dokonaniu zakupów prowiantu w Gdyni, pozostałą kwotę wymienimy na korony szwedzkie SEK
2. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się bazą wiedzy dotyczącą praktyk żeglarskich organizowanych na Neście - kliknij TUTAJ
KOSZT REJSU
- studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - 750.00 PLN
- pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - 1 125.00 PLN
- pozostałe osoby - 1 500.00 PLN
HARMONOGRAM WPŁAT
- I rata w wysokości 500.00 PLN (studenci UMG 300.00 PLN)- w momencie zapisu na rejs
- Pozostała wpłata w maksymalnie dwóch ratach o dowolnej kwocie ale z takim wyliczeniem aby całość opłaty została opłacona najpóźniej do 26 czerwca 2023
Wpłaty należy dokonać przelewem na konto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni: