"Horyzont II" honoruje "Nawigatora XXI"

Nasz statek badawczo-szkoleniowy „Horyzont II” został zaproszony do Szczecina na świętowanie 20 urodzin badawczo-szkolnej jednostki Akademii Morskiej w Szczecinie "Nawigator XXI". Kpt. ż.w. Jerzy Idzikowski tak relacjonuje wizytę w Szczecinie:

 Wyszliśmy z Gdyni 21-go maja o godzinie 14:30. Dnia następnego o godzinie 14:10 – pilot na burcie, a po czterech i pół godzinach żeglugi  ciekawymi nawigacyjnie (i nie tylko) wodami Zalewu Szczecińskiego, o godzinie 18:40, zacumowaliśmy przy Wałach Chrobrego. W środę 23-go maja przed południem "Nawigator XXI" uroczyście wszedł do portu i zacumował przez dziobem „Horyzonta II”. Dowódca jednostki kpt. ż.w. Jarosław Łopyta złożył meldunek rektorowi Akademii Morskiej w Szczecinie, dr hab. inż. kpt.ż.w Wojciechowi Ślączce oraz podsekretarzowi stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Annie Moskwa, po czym odbyło się na statku posiedzenie Senatu uczelni. Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, przekazał załodze flagę Szczecina, którą "postawiono" na maszcie jednostki.

Statek badawczo-szkolny  "Nawigator XXI" został zbudowany w Stoczni Remontowej im. Józefa Piłsudskiego w Gdańsku. Matką chrzestną została Jolanta Kwaśniewska - żona ówczesnego prezydenta RP. Podniesienie bandery odbyło się 30 stycznia 1998 r. na Nabrzeżu Wieleckim u podnóża Wałów Chrobrego. Statek (dług. ponad 60 m, szer. 10,5 m) przepłynął dotąd ponad 140 tys. Mm. Praktyki odbywa na nim rocznie około 450 studentów Akademii Morskiej, statek uczestniczył też w badaniach naukowych, m.in. ornitologicznych dla Niemieckiego Instytutu Ekologicznego z Rostoku i w poszukiwaniu tzw. sieci widm (utraconych narzędzi połowowych), realizowanym przez Akademię Morską wspólnie z WWF Polska.

Rektor Akademii Morskiej w Szczecinie Wojciech Ślączka wręczył wybranym gościom pamiątkowe medale – wśród wyróżnionych znalazł się także prorektor Akademii Morskiej w Gdyni dr hab. inż. kpt.ż.w. Henryk Śniegocki.

W godzinach popołudniowych oba statki szkolno-badawcze były udostępnione zwiedzającym.

Kolegom ze Szczecina życzymy pomyślności i kolejnych udanych lat w praktycznej nauce marynarskiego zawodu.

 "Horyzont II" jest o 2 lata młodszy od "Nawigatora XXI", choć historia naszego statku sięga lat wcześniejszych i jest o wiele bardziej skomplikowana. Szczegóły znajdują się tutaj.

Aleksander Gosk (AMG)

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
27.05.2018
Wprowadzenie:
A.Gosk 27.05.2018
Ostatnia modyfikacja:
A.Gosk 09.06.2018