HZS - AMG - upominek w 11 roku współpracy

Wspominaliśmy już o dziesiątej rocznicy rejsów szkoleniowych studentów Hogere Zeevaartschool Antwerpen na "Darze Młodzieży" (2008 - 2018). Z końcem marca rozpoczęła się wspólna podróż nr 11. Upominek dla naszych partnerów - model "Daru Młodzieży" - przekazał z tej okazji dyrektorowi generalnemu HZS dr Rowanowi Van Schaeren , w imieniu JM Rektora profesora Janusza Zarębskiego, komendant żaglowca kpt.ż.w. Ireneusz Lewandowski podczas ostatniego mustrowania studentów belgijskiej uczelni. 

W załączonym liście Rektor AMG pisał: W imieniu całej społeczności akademickiej naszej uczelni, pragnę, akcentując kolejny rok naszej współpracy na rzecz edukacji morskiej, wyrazić  szczere uznanie za jej dotychczasowy przebieg.

Sięgając do historii warto przypomnieć, że impulsem do jej nawiązania, była wizyta „Daru Młodzieży” w Antwerpii, na zakończenie regat Sail Training International w 2006 roku.  Nasze doświadczenia, potwierdzające zalety szkolenia pod żaglami na dużym żaglowcu oraz sugestie o możliwości nawiązania współpracy w tym zakresie, zostały wówczas przez Państwa podchwycone. Podpisane w kolejnym roku stosowne porozumienie sprawiło, że  w kwietniu 2008 roku studenci Hogere Zeevaartschool Antwerpen po raz pierwszy zamustrowali w Gdyni na "Dar Młodzieży". W kolejnych latach regułą było rozpoczynanie podróży w Antwerpii. W sumie, podczas 10 lat,  prawie 1300 studentów wielu narodowości i wychowawców HZS uczestniczyło w rejsach szkoleniowych na "Darze Młodzieży".  

Cieszymy się, że podzielacie Państwo, wyznawane przez nas  przekonanie, o wysokich walorach tej formy szkolenia kadr morskich. Dla Akademii Morskiej w Gdyni współpraca z Hogere Zeevaartschool Antwerpen, uczelnią o tradycji sięgającej XIX wieku, to ważny dowód przydatności żaglowca w procesie edukacji morskiej.

W bieżącym roku, po raz jedenasty, studenci Hogere Zeevaartschool  odbędą praktykę morską na „Darze Młodzieży”. Jesteśmy przekonani, że podobnie jak w latach ubiegłych, będzie to dobrze wykorzystany czas - nie tylko podnoszący profesjonalne kwalifikacje młodych ludzi, ale  także pozostawiający wspomnienie niezapomnianej morskiej przygody.   

Z wyrazami szacunku

prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski, rektor Akademii Morskiej w Gdyni

"Dar Młodzieży" ze studentami Hogere Zeevaartschool, po opuszczeniu Madery kontynuuje podróż szkoleniową - w Antwerpii spodziewani są 20 kwietnia. 

 

 

W salonie "Daru Młodzieży"

Dyrektor generalny HZS dr Rowan Van Schaeren

Rektor AMG, prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
11.04.2018
Wprowadzenie:
A.Gosk 11.04.2018
Ostatnia modyfikacja:
A.Gosk 11.04.2018