Środowisko chmury c-AMG

W dniu 1 lipca br. zgodnie z decyzją JM Rektora, prof. Piotra Jędrzejowicza, odbyła się prezentacja  środowiska cloud computing, projektu realizowanego pod nazwą c-AMG. Na zaproszenie JM Rektora w prezentacji projektu c-AMG wzięli udział członkowie Senatu Uczelni oraz zaproszeni goście.

Oprócz prezentacji chmury c–AMG zostały przestawione:

• polityka AMG dotycząca rozwoju własnych zasobów obliczeniowych i ich wykorzystania w badaniach naukowych Uczelni,
  • historyczne zasoby klastra HORN,
  • zasoby Zespołu Uczelnianej Sieci Komputerowej (ZUSK) a w szczególności nowo uruchomiony klaster obliczeniowy.

Całą prezentację (przygotowaną przez pracowników ZUSK) poprowadził Pełnomocnik Rektora ds. Sieci Komputerowych, dr inż. Janusz Żółkiewicz.

W celu uruchomienia zasobów c-AMG zostało zrealizowanych szereg inwestycji towarzyszących:

• uruchomienie 50-cio serwerowego klastra obliczeniowego,
  • modernizacja zasilania energetycznego,
  • uzupełnienie infrastruktury światłowodowej,
  • rewitalizacja pomieszczeń ZUSK.

Uczelnia nasza dysponuje zasobami obliczeniowymi od roku 2008, kiedy to w ramach projektu TAGO został uruchomiony klaster HORN składający się z 34 nodów obliczeniowych (68 procesorów dwurdzeniowych ITANIUM2, 1.4GHz).

W roku 2014 Uczelnia otrzymała dofinansowanie na realizację projektu „c-AMG - Rozwój Badań Naukowych AMG w Chmurze z Dostępem Mobilnym”. Dodatkowo, dzięki staraniom JM Rektora, kolejno: we wrześniu 2014 r. został uruchomiony bezprzewodowy dostęp do USK (i Internetu) dla studentów w ramach programu EDUROAM, a pod koniec roku, zainstalowano przekazane z zasobów CI TASK, pięćdziesiąt serwerów dwupłytowych (po 2 procesory czterordzeniowe, 2.33GHz, na każdej płycie głównej). Serwery te (uruchomione w technologii klastra obliczeniowego) zostały dołączone do zasobów c-AMG. Chmura c-AMG działa w modelu IaaS (Infrastructure as a Service, "infrastruktura jako usługa") i oparta została na oprogramowaniu „Openstack Juno”; posiada moc obliczeniową około 5TFlops oraz około 25TB zasobów dyskowych.

Do końca 2015 roku w Uczelni będzie realizowany projekt „IPHA-AMG – Informatyczna Platforma Wspierająca Rozwój Badań Naukowych w Środowisku Chmury w Zakresie Usług o Wysokiej Dostępności”. W ramach tego projektu zamierza się uzupełnić środowisko chmury o dodatkowe zasoby obliczeniowe oraz nowoczesne zasilanie awaryjne.

I.Meyer
07.07.2015