Wydarzenie „Poznaj Angolę” - relacja

fot. Katarzyna Okońska

W dniu 25 listopada 2016 r. w Klubie Studenckim Bukszpryt odbyła się impreza pod hasłem ”Poznaj Angolę”, zorganizowana przez studentów z Angoli studiujących w Akademii Morskiej w Gdyni.

Wydarzenie to uświetnił swoją obecnością ambasador Angoli, Jego Ekscelencja Pan dr Domingos Culolo.

Studenci opowiedzieli o historii, kulturze i sztuce Angoli, języku, klimacie, faunie i florze, a także o gospodarce i turystyce. Warto podkreślić, że podobnie jak w Polsce, Święto Narodowe – Dzień Niepodległości obchodzone jest w Angoli w dniu 11 listopada. Studenci zorganizowali też konkurs. Osoby, które uważnie słuchały informacji o Angoli i odpowiedziały na zadane pytania, wygrały drobne upominki. Przygotowana była również wystawa zdjęć i rzeźb angolskich.

Podczas wieczoru angolskiego studenci przedstawili również prezentację o budowanej w Angoli uczelni  -  Akademii Rybołówstwa i Nauk o Morzu w Namibe. Uczelnia ta będzie miała charakter panafrykański. Projekt realizowany jest na rzecz Ministerstwa Rybołówstwa Republiki Angoli przez Akademię Morską w Gdyni we współpracy z firmą Navimor. AMG jest wiodącym partnerem edukacyjnym i naukowym w tym przedsięwzięciu. Studenci podkreślili,  że budowa Akademii jest największą polską inwestycją w Angoli i jednocześnie największym europejskim przedsięwzięciem w Afryce. Studenci angolscy studiujący obecnie w Gdyni, będą stanowili kadrę dydaktyczną tej uczelni, prawdopodobnie już od kwietnia 2017 roku. Akademia w Namibe będzie miała status uczelni publicznej i będzie docelowo kształcić 1500 studentów na czteroletnich studiach inżynierskich i licencjackich oraz będzie uprawniona do wydawania dyplomów morskich.

Podczas imprezy ”Poznaj Angolę” studenci angolscy prezentowali angolską muzykę i tańce - semba, waire, taniec współczesny i rodzinny. Szczególne wrażenie na zgromadzonych gościach zrobił taniec waire – studenci wystąpili w tradycyjnych strojach angolskich, śpiewali i tańczyli w rytm wybijanej na bębenkach muzyki. Taniec waire wywodzi się z wsi angolskiej, z południowej części kraju z okolic Namibe. Waire przedstawiony w AMG opowiada o ludziach czekających na spóźniający się autobus, a upływający czas zgromadzone osoby wypełniają sobie śpiewem i tańcem.

Podczas imprezy zgromadzeni goście mieli okazję degustować również przygotowane przez Angolczyków potrawy kuchni afrykańskiej.

Wrażenia z wieczoru angolskiego na długo pozostaną w pamięci uczestników tej imprezy.

Studenci angolscy dziękują wszystkim, którzy przyczynili  się do zorganizowania tego wydarzenia.

fot. A. Błażejewska

fot. A. Błażejewska