Dzień Otwarty Akademii Morskiej za nami!

Dzień Otwarty Akademii Morskiej w Gdyni, fot. Katarzyna Okońska

21 kwietnia 2017 roku od godz. 9:00 do godz. 14:00 w ramach Dnia Otwartego uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, a w szczególności maturzyści mieli możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną Akademii Morskiej w Gdyni. Dzień Otwarty miał miejsce zarówno w budynku głównym Uczelni,  jak i w budynku Wydziału Nawigacyjnego.

Gościliśmy uczniów m.in. z Centrum Kształcenia Zawodowegoi Ustawicznego nr 1 w Gdyni, IX Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gdyni, Zespołu Szkół Morskich im. Bohaterskich Obrońców Westerplatte w Gdańsku, Zespołu Szkół Gospodarczych z Elbląga, Powiatowego Centrum Edukacyjnego - Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego z Lęborka, Zespołu Szkół Chłodniczych i Elektronicznych z Gdyni, I Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Zasłużonych Ludzi Morza w Gdyni, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Wejherowie. Nie zabrakło również osób, które przybyły indywidualnie.

Uczniowie mieli możliwość udziału w wykładach tematycznych przygotowanych przez pracowników naszej Uczelni:

• Zostań studentem Akademii Morskiej w Gdyni - prowadzący: dr hab. inż. Mirosław Czechowski, prof. nadzw. AMG - Prorektor ds. Kształcenia,
  • Na morze po chleb i przygodę - prowadzący: mgr Aleksander Gosk, Dział Armatorski Akademii Morskiej w Gdyni,
  • Port Gdynia i Gdańsk, a transport ładunków skonteneryzowanych - prowadzący: mgr inż. Adam Kaizer,
  • Nawigacja - wczoraj i dzisiaj - prowadzący: dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit,
  • Prezentacja Wydziału Nawigacyjnego - prowadzący: dr inż. Tomasz Neumann,
  • Oferta Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Gdyni - prowadząca: mgr inż. Małgorzata Malinowska wraz ze studentami
    z Samorządu Studentów Wydziału Mechanicznego oraz Kół Naukowych,
  • Ścieżki kariery po Wydziale Mechanicznym - prowadzący: dr inż. Mariusz Giernalczyk, prof. nadzw. AMG - Prodziekan ds. studiów niestacjonarnych i praktyk, dr inż. Justyna Molenda - Prodziekan ds. dydaktycznych,
  • Morskie opowieści o fosforze i innych biogenach - prowadząca: dr inż. Alina Dereszewska.

Prócz ciekawych wykładów tematycznych maturzyści mogli wziąć również udział w specjalnie przygotowanych dla nich warsztatach:

• Warsztaty z Optoelektroniki  - prowadzący: dr inż. Jacek Dąbrowski,
  • Elementy półprzewodnikowe  - prowadzący: mgr inż. Paweł Górecki,
  • Wybrane narzędzia marketingu elektronicznego - prowadząca:  mgr Natalia Mańkowska,
  • Wyznaczanie jednostkowej pracy rozdrabniania - prowadząca: dr inż. Millena Ruszkowska,
  • Charakterystyka procesu suszenia  - prowadząca: dr inż. Millena Ruszkowska,
  • Żywność tradycyjna i regionalna jako nowe rodzaje żywności  - prowadzące: dr inż. Joanna Newerli-Guz, dr inż. Agnieszka Rybowska,
  • Skuteczne zarządzanie swoim czasem  - prowadząca: mgr inż. Małgorzata Szczerkowska,
  • Papier - znany czy nieznany?  - prowadząca: dr inż. Aleksandra Heimowska.

W auli im. Tadeusza Meissnera swoją działalność zaprezentował Parlament Studentów AMG oraz koła naukowe działające w Uczelni:

Prócz udziału w wykładach i warsztatach tematycznych maturzyści mieli możliwość zwiedzania laboratoriów Wydziału Elektrycznego (Laboratorium Urządzeń Elektronawigacyjnych, Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii, Symulator sterowania silnikiem głównym oraz elektrownią okrętową), Wydziału Mechanicznego (Laboratorium Reologii i fizyki, Laboratorium Okrętowych Silników Spalinowych, Laboratorium Inżynierii Produkcji, Symulator siłowni okrętowej i Symulator dotykowy Offshore, Laboratorium Mechanizmów i Urządzeń Pomocniczych, Laboratorium Diagnostyki Technicznej, Laboratorium Wytrzymałości Materiałów, Laboratorium technik komputerowych), Wydziału Nawigacyjnego (Laboratorium Map Elektronicznych, Planetarium im. Antoniego Ledóchowskiego, Symulator Manewrowy - obsługiwany przez Studentów z Koła Naukowego Seaways) oraz Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa (Towaroznawstwo przemysłowe, Laboratorium Badawcze - Metody Spektralne, Technologia wody i ścieków, Poliuretany: polimery do butów, strojów kąpielowych, okien i sztucznych serc).  Otwarta dla zwiedzających była również Sala Tradycji AMG, w której uczniowie poznawali bogatą historię naszej Uczelni.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim pracownikom i studentom za pomoc w organizacji Dnia Otwartego Akademii Morskiej w Gdyni.

Do zobaczenia za rok!

UMG Zespół ds Promocji