Młodzież z Zespołu Szkól Handlowych z Sopotu na warsztatach

27 marca 2018 r. uczniowie Zespołu Szkól Handlowych z Sopotu pod opieką nauczycieli pani Wiolety Budny i pana Jacka Stola uczestniczyli w warsztatach w laboratorium Techniki Cyfrowej zorganizowanych na Wydziale Elektrycznym Akademii Morskiej w Gdyni. Prowadzącą warsztaty była Krystyna Maria Noga, pracownik Katedry Automatyki Okrętowej.

Temat warsztatów: Implementacja algorytmu sterowania modelem dźwigu w strukturach układów programowalnych PLD.

Młodzież zapoznała się z zasadami pracy modelu dźwigu i zasadami sterowania cyfrowego z wykorzystaniem środowiska Quartus i edytora tekstowego języka VHDL. Ponadto miała możliwość zapoznania się z opracowanym specjalnie na potrzeby warsztatów przykładowym oprogramowaniem. Uczniowie uzupełniali komentarze, nie mieli problemów z zapisem informacji  wyświetlanej na wskaźnikach 7 – segmentowych. Po zapoznaniu się z zasadami implementacji algorytmu sterowania w strukturach układów programowalnych młodzież przystąpiła do samodzielnej pracy, dokonali kompilacji programu oraz jego zapisu w układzie programowalnym. Następnie rozpoczęły się próby sterowania modelem dźwigu. Wszystkie trzy silniki dźwigu działały zgodnie z założeniami. Również informacje wyświetlane na wskaźnikach 7 – segmentowych, dotyczące kierunku ruchu oraz numeru pracującego silnika, zakodowane według pomysłów uczniów były zgodne z oczekiwaniami.

UMG Zespół ds Promocji

K. Noga