Obchody 99. rocznicy zaślubin Polski z morzem na UMG

Fot. Magdalena Zajk

10 lutego br. był dniem urodzin Gdyni oraz ważnej daty związanej z historią Bałtyku – 99. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Rocznicowe obchody odbyły się w Pucku oraz w Gdyni. W programie uroczystości na Uniwersytecie Morskim w Gdyni znalazła się msza święta odprawiona w Auli im. T. Meissnera oraz wernisaż wystawy poświęconej postaci gen. Józefa Hallera.   

W uroczystościach na UMG uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci morskich przedsiębiorstw, członkowie Konwentu Morskiego oraz przedstawiciele społeczności akademickiej.

Gości przywitał JM Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. Janusz Zarębski:

- W maju ubiegłego roku rozpoczęliśmy świętowanie 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości […. ]. W każdym z 24 portów - z dumą prezentujemy naszą biało-czerwoną banderę, jako symbol i świadectwo silnej polskiej gospodarki morskiej - silnej Rzeczpospolitej Polskiej. Dzisiaj spotykamy się, aby świętować 99. rocznicę zaślubin Polski z morzem. Cieszę się, że mogę Państwa gościć w murach naszej Uczelni – zwrócił się do zgromadzonych Rektor UMG.

Następnie goście uczestniczyli w mszy świętej pod przewodnictwem ks. bp. Wiesława Szlachetki, biskupa pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej. Podczas uroczystości odczytano również listy m.in. od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz Premiera RP Mateusza Morawieckiego.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Obchody 99. rocznicy zaślubin Polski z morzem  na UMG zakończył wernisaż wystawy pt. „Armia Polska we Francji w I wojnie światowej i w walce o polskie granice” przygotowanej i zaprezentowanej przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie, której otwarcia dokonali Rektor UMG prof. Janusz Zarębski wspólnie z Ministrem GMiŻŚ Markiem Gróbarczykiem.

Fot. Magdalena Zajk
Fot. Magdalena Zajk
Fot. Magdalena Zajk
Fot. Magdalena Zajk

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Agata Porowska
11.02.2019
Wprowadzenie:
Agata Porowska 11.02.2019
Ostatnia modyfikacja:
Agata Porowska 14.02.2019