Konferencja Prorektorów ds. Kształcenia i Studenckich Polskich Uczelni Technicznych odbyła się w dniach 11-13 stycznia 2024 roku w murach Politechniki Morskiej w Szczecinie. Wzięło w niej udział kilkudziesięciu rektorów i prorektorów polskich uczelni. Uniwersytet Morski w Gdyni reprezentował Prorektor ds. Kształcenia dr hab. Sambor Guze, prof. UMG.

Podczas sesji, paneli dyskusyjnych i innych, zaplanowanych w programie wydarzenia spotkań, uczestnicy rozmawiali o stanie obecnym i wyzwaniach, jakie stoją przed szkolnictwem wyższym w kontekście dydaktyki i sytuacji studentów. Prorektor ds. Kształcenia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni dr hab. Sambor Guze prof. UMG podczas swojego panelu omówił problematykę i wyzwania w nauczaniu przedmiotów ścisłych na kierunkach technicznych.

Podczas sesji Komisji Kształcenia KRPUT (Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych) poruszono również problematykę kompetencji przyszłości, kształcenia w obliczu transformacji cyfrowej, przyszłości studiów Il stopnia czy wymagań pracodawców i mikropoświadczeń.

W trzydniowym programie wydarzenia – poza sesjami i panelami dyskusyjnymi – organizatorzy przewidzieli m.in. zwiedzanie laboratoriów Politechniki Morskiej, pokaz ratownictwa w Centrum Szkoleniowym Offshore, występ Chóru Politechniki Morskiej oraz zwiedzanie statku Nawigator XXI.

Fot. Politechnika Morska w Szczecinie

B. von Schada Borzyszkowska