„Pod banderą miłości” (1929) w murach Szkoły Morskiej w Tczewie

Kadr z filmu "Pod baderą miłości" (1929)

Mury uczelniane kryją niejedną ludzką opowieść o miłości. Uniwersytet Morski w Gdyni również może poszczycić się taką historią, i to nie byle jaką, bo filmową. Z okazji Święta Zakochanych pragniemy przypomnieć o tym mało znanym fakcie z życia naszej Uczelni.

Nie każdy kadet Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zapewne wie, że 95 lat temu w murach Szkoły Morskiej w Tczewie, z udziałem ówczesnych studentów, nakręcono część ujęć do komedii romantycznej „Pod banderą miłości”. Ten niemy czarno-biały film uznawany jest do dzisiaj za zaginiony. W cyfrowych archiwach fotograficznych można znaleźć jednak kadry filmowe wraz z opisami fabuły filmu.

Premiera „Pod banderą miłości” i zarazem debiut w reżyserii jednego z najważniejszych twórców kina 20-lecia międzywojennego Michała Waszyńskiego (właściwie Mosze Waks), w okresie późniejszym autora takich dzieł filmowych jak: „Dybuk” (1937) czy „Wielka droga” (1946), miała miejsce 12 października 1929 roku. Zdjęcia do „Pod banderą miłości” kręcono w Polsce oraz w Szwecji. Kadry do filmu, którego głównym bohaterem był zakochany w córce komandora uczeń Szkoły Morskiej – w tej roli Zbigniew Sawan, powstawały w Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Helu, Tczewie (w murach Szkoły Morskiej) i w Sztokholmie.

Fabuła filmu ukazuje losy Andrzeja (Zbigniew Sawan), który w początkowych scenach jako pasażer na gapę, udaje się w podróż statkiem ze Sztokholmu do gdyńskiego portu. W trakcie rejsu młody mężczyzna ratuje córkę komandora (Maria Bogda), która wpada do morza. Ojciec dziewczyny (Paweł Orwello), w dowód wdzięczności pozwala Andrzejowi pozostać na pokładzie, a następnie umieszcza go w Szkole Morskiej w Tczewie. Młody mężczyzna zakochuje się w córce komandora. W obronie godności dziewczyny wdaje się w bójkę z kolegami z uczelni, za co zostaje z niej wydalony. W tym czasie, ku rozpaczy byłego kadeta Szkoły Morskiej w Tczewie, Maria postanawia przyjąć zaręczyny dyplomaty Jerzego Rzęckiego (Jerzy Marr). Historia kończy się jednak happy endem. Andrzejowi po licznych perypetiach udaje się odzyskać dobre imię i zdobyć serce Marii.

Poniżej prezentujemy kadry z tego wyjątkowego dzieła. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe

 

        

1) Scena w szkole morskiej. Wśród nierozpoznanych aktorów widoczny Zbigniew Sawan w roli Andrzeja (na pierwszym planie, w kocu).
2) Maria Bogda jako Maria (z lewej), Paweł Owerłło jako Komandor, jej ojciec (w środku) i Zbigniew Sawan jako Andrzej w jednej ze scen filmu.
3) Zbigniew Sawan jako Andrzej (w środku) i dwaj nierozpoznani aktorzy jako marynarze w jednej ze scen filmu.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Z. Szwedek-Kwiecińska
14.02.2024