Akademia Morska na konferencji STI Aalborg 2013

W duńskim Aalborgu zakończyła się doroczna konferencja Sail Training International – forum wszystkich liczących się armatorów żaglowców szkoleniowych, organizacji wychowania pod żaglami oraz przedstawicieli portów organizujących zloty żaglowców.

Do Danii pojechała reprezentacja Akademii Morskiej w Gdyni pod przewodnictwem dr inż. kpt. ż.w. Henryka Śniegockiego, prorektora ds. morskich, oraz gdyńskiego samorządu z wiceprzewodniczącą Rady Miasta Joanną Zielińską. Właśnie podczas konferencji tworzy się projekt terminarza kolejnego sezonu szkoleniowego „Daru Młodzieży”. O udział naszej fregaty w organizowanych imprezach zabiegają wszystkie porty planujące zloty i regaty wielkich żaglowców. Po konferencji i analizie wszelkich możliwych wariantów stworzony zostanie ostateczny plan szkoleniowy dla „Daru Młodzieży”.

Konferencja poświęcona była podsumowaniu minionego sezonu, omówienie problemów organizacyjnych związanych ze szkoleniem, wychowaniem pod żaglami oraz organizacją zlotów i regat wielkich żaglowców ale przede wszystkim projektowanie imprez roku 2014 oraz lat kolejnych.

Rozmowy i negocjacje armatorów i właścicieli żaglowców z organizatorami zlotów prowadzone podczas konferencji STI mają decydujący wpływ na ruchy żaglowej floty podczas sezonów szkoleniowych. W 2014 r. pod auspicjami STI organizowane są 3 duże imprezy regatowe : na Morzu Czarnym (Warna, Noworosyjsk, Soczi, Konstanca), Północnym (Harlingen, Fredrikstad, Bergen, Esbjerg) oraz regaty Falmouth – Londyn.

Gdynia dla zaakcentowania 40 rocznicy pierwszej polskiej Operacji Żagiel organizuje zlot Sail Gdynia w dniach  15-18 sierpnia 2014 r.  Delegacja gdyńskiego samorządu prowadziła w Aalborgu rozmowy związane z udziałem żaglowców w sierpniowym zlocie.

A.Gosk
18.11.2013