"El Mellah" pod ojczystą banderą

W sobotę, 21 października, fregata "El Mellah", zbudowana w Remontowa Shipbuilding, oficjalnie przekazana została morskim siłom zbrojnym Algierii. Bandera algierskiej Marynarki Wojennej zastąpiła polską, pod którą okręt przechodził na Bałtyku kilkumiesięczny cykl prób morskich i szkoleń. Kompletny, oryginalny system szkolenia załogi i eksploatacji żaglowca, opracowany został przez zespół pod  kierunkiem dr hab. inż. kpt.ż.w Henryka Śniegockiego prorektora ds. morskich AMG. Biało-czerwoną banderę opuścił Wiesław Suchocki - starszy oficer "Daru Młodzieży", który od wiosny prowadził szkolenia z algierską załogą, ucząc ich od podstaw sztuki żeglowania i obsługi fregaty.

Algierczycy przeszli 2 miesiące lądowego szkolenia w pracowniach i symulatorach, 2 miesiące szkolili się na "Darze Młodzieży" wreszcie ostatnie 2 miesiące pływali na nowym żaglowcu. Wszystko pod okiem polskich wykładowców i instruktorów - kapitanów i oficerów, ze wsparciem grup studentów Akademii Morskiej.

Niebawem "El Mellah" popłynie, w swojej dziewiczej podróży, na Morze Śródziemne do macierzystej bazy. Podczas przejścia towarzyszyć będzie stałej algierskiej załodze grupa polskich marynarzy, wśród nich także chief oficer z "Daru" Wiesław Suchocki, którego profesjonalizm zyskał uznanie algierskiej kadry.

To był jeden z bardziej efektownych i prestiżowych projektów Akademii Morskiej ostatnich lat, potwierdzający wysoką, światową pozycję gdyńskiego ośrodka edukacji morskiej.

Relacja z ceremonii zmiany bandery na żaglowcu "El Mellah" na portalu Gospodarka Morska

"El Mellah" - szkolenie na wodach Zatoki Gdańskiej

"El Mellah" w towarzystwie "Daru Młodzieży"

Wywiad dla Gospodarki Morskiej u burty "El Mellaha"