Długi tydzień i ... dwa czwartki !

"Dar Młodzieży" w Rejsie Niepodległości - 30.11.2018 r.

Pozycja: 30°33'52"N, 175°58'48"E; prędkość: 7,3 węzła; 195 dzień podróży, przebyta trasa 22 957 Mm.

Z dziennika Komendanta:

Przekroczyliśmy południk zmiany daty i były dwa czwartki. Padały pomysły żeby jeść to samo, ubrać się w to samo, robić to samo,….. Wyszło inaczej – normalnie. W drugi czwartek odbyło się wspólne śpiewanie. Królowały cztery wersje (bo cztery wachty – I, II, III i IV – czyli załoga)„Morskich opowieści” do tekstów własnych na tematy darowskie – codzienne życie na statku, słabostki niektórych z nas, złośliwości wobec innej wachty itd. Trzecia wachta wyróżniła się „pieśniami pracy” o tematyce śmieciowej   - to właśnie oni bohatersko co wieczór robią porządek ze śmieciami na statku. Było sporo śmiechu i zabawy.

Po okresie żeglugi przy zmiennych w sile i kierunku wiatrach pogoda się ustaliła – wiatr słaby, a na dodatek z niesprzyjającego kierunku. Były przechyły, kołysanie, a teraz jedziemy na silniku na sporej martwej fali. Już na nikim nie robi to wrażenia – po prostu talerz z zupą w rękę,  pilnować żeby kubek z kawą nie uciekł ……
Dzisiaj Andrzejki – mamy tylko jednego Andrzeja na statku – drugiego mechanika – wszystkiego najlepszego. „Aktywistki” wróżą na Placu Kaszubskim.
Na pokładzie praca wre, szkolenie nawigatorów idzie normalnym trybem.
Sporo rozmów o zbliżających się San Francisco i Los Angeles  - głód lądu rośnie, a Hawaje wcale nie tak daleko, szkoda że nas TAM nie będzie.

Komendant

W historii podróży naszych żaglowców szkolnych będzie to piąte zawinięcie do portów USA, trzecie "Daru Młodzieży", jednocześnie pierwsza w historii wizyta w portach zachodniego wybrzeża. Poprzednie wizyty:

1931 r. - "Dar Pomorza" po pierwszej transatlantyckiej podróży zawinął do Nowego Jorku. Spotkania z amerykańską Polonią;

1976 r. - "Dar Pomorza" uczestniczył w wielkim zlocie żaglowców z okazji 200-lecia Stanów Zjednoczonych (Newport, Nowy Jork, Boston, Baltimore, Filadelfia);

1992 r. - "Dar Młodzieży" uczestniczył w wielkim zlocie żaglowców z okazji 500-lecia odkrycia Ameryki - Columbus Regatta'92 (Baltimore, Nowy Jork, Boston, New London);

2000 r. - "Dar Młodzieży" zaproszony na regaty i obchody Dnia Niepodległości 4.VII. (Norfolk, Wilmington, Filadelfia, Nowy Jork, Boston).

A.Gosk
01.12.2018