Singapur - półmetek Rejsu Niepodległości

„Dar Młodzieży” w 146 dniu Rejsu Niepodległości – 12 października opuścił Singapur. Kolejnym portem będzie Hong-Kong– planowane wejście 2 listopada. Za rufą żaglowca do dzisiaj (17.10.2018) pozostało już 17 920 Mm. „Dar” witany był w 12 portach (Tallin, Kopenhaga, Stavanger, Szczecin, Bremerhaven, Bordeaux, Teneryfa, Dakar, Kapsztad, Mauritius, Dżakarta, Singapur) na 3 kontynentach.

Komendanta żaglowca kpt.ż.w. Ireneusza Lewandowskiego w Singapurze zmienił kpt.ż.w. Rafał Szymański. Dowodził już "Darem" w sezonie 2014. Zmiana odbyła się płynnie – kapitan Szymański zamustrował już w poprzednim porcie i przepłynął ostatni odcinek na trasie Dżakarta – Singapur. Poniżej pierwsza relacja nowego komendanta z półmetku rejsu.

Zmiana wachty na półmetku.

Przyjęliśmy, że półmetek Rejsu Niepodległości „Dar Młodzieży” osiągnie w Singapurze. Zacumowaliśmy rano 9 października przy reprezentacyjnej kei Vivo City.

Witali nas: delegacja Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z ministrem Markiem Gróbarczykiem oraz pani Magdalena Bogdziewicz - Ambasador RP w Singapurze wraz z personelem ambasady oraz singapurski Minister Transportu pan Khaw Boon Wanem z osobami towarzyszącymi. Pojawili się liczni przedstawiciele singapurskich mediów.

Po zacumowaniu,  na pokładzie  ministrowie i pani Ambasador przywitali się z praktykantami. W samo południe, po ceremonialnym wybiciu czterech szklanek, na rufie komendant kpt.ż.w. Ireneusz Lewandowski przekazał oficjalnie dowodzenie „Darem Młodzieży” kpt.ż.w. Rafałowi Szymańskiemu. Pan minister Marek Gróbarczyk podziękował kapitanowi Lewandowskiemu za szczęśliwe doprowadzenie „Daru” do półmetka, a kapitanowi Szymańskiemu życzył powodzenia i silnych wiatrów w drugiej połowie rejsu. Zmiana komendanta nie jest czymś niezwykłym - nawet „pierwszemu po Bogu” należy się  wypoczynek po tak długim rejsie.

Postój w Singapurze był bardzo intensywny i ciekawy. Poza komendantem zmieniła się tez większa część załogi stałej oraz wszyscy praktykanci. Przyjechała kolejna grupa studentów Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego i grupa nowych laureatów konkursu kwalifikacyjnego. Dla załogi i praktykantów zorganizowano wycieczki po mieście i okolicy. Singapur to małe państwo-miasto o burzliwej historii, położone na południowym krańcu Półwyspu Malajskiego.

Statek odwiedziło wielu obywateli Singapuru, najbardziej serdeczne były odwiedziny singapurskiej polonii. Wśród niespełna 6 mln mieszkańców liczbę mieszkających tu Polaków szacuje się na 800-1200. Wielu z nich jest związanych zawodowo z shippingiem. Szczególnym gościem był Nuncjusz Papieski ks. abp. Marek Zalewski. Gościliśmy też studentów i nauczycieli z Singapore Maritime Academy, a także grupę przedszkolaków. Na statku koncertował kultowy zespół szantowy EKT z Gdyni.

12 października wyszliśmy z Singapuru żegnani przez panią Ambasador i pracowników ambasady. „Dar Młodzieży” ruszył w kierunku Szanghaju.

PS.

Praktycznie wszędzie w portach spotykamy Polaków o fascynujących często życiorysach. Gościmy ich na pokładzie, słuchamy ciekawych opowieści. Szczególnie interesujące są koleje losów, rozsianych po świecie, absolwentów naszej Alma Mater. W Singapurze np. zakotwiczył w 2011 roku kapitan Jarek Klimczak – absolwent WSM-ki z roku 1989 – tutaj przeczytać można Jego interesującą opowieść o zawodowej drodze do Singapuru

Singapur na trasie

Rejsu Niepodległości

Komitet powitalny

Zmiana wachty

na półmetku

"Dar"w singapurskich obiektywach

Dopłynęliśmy

Byliśmy tutaj...

... i tutaj

Singapur wysoki

... i historyczny,

z parkiem na dachu

... i centrum światowej żeglugi,

w barwach szkła i betonu.

Jarek Klimczak i Krzysztof Wróbel (opiekun praktyk) - koledzy z jednego rocznika WSM-ki. W środku komendant Rafał Szymański.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
17.10.2018
Wprowadzenie:
A.Gosk 17.10.2018
Ostatnia modyfikacja:
Agata Porowska 25.10.2018