Wystąpienie JM Rektora UMG
Wystąpienie JM Rektora UMG podczas uroczystości nadania tytułu
Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
prof. dr. inż. kpt. ż.w. Mirosławowi Jurdzińskiemu
Szanowni Państwo!
Niewiele jest osób, które miały tak wielki wpływ na rozwój szkolnictwa morskiego w Polsce, jak Profesor Mirosław Jurdziński, który będzie w tym roku obchodził swoje 92. urodziny, a który z Uczelnią związany jest od ponad 60 lat.
O szczegółach życiorysu i zasługach będzie informował Państwa w swojej laudacji Pan Profesor Piotr Jędrzejowicz, ale wśród zasług Profesora Jurdzińskiego jest praca w naszej Uczelni – wieloletni dyrektor Instytutu Nawigacji Morskiej, również prorektor ds. nauki, kiedy rektorem był Pan Profesor Jędrzejowicz.
Pan Profesor Jurdziński przez 30 lat był przewodniczącym polskiej delegacji w pracach Podkomitetu Bezpieczeństwa Nawigacji w Międzynarodowej Organizacji Morskiej, a później wieloletnim profesorem Światowego Uniwersytetu Morskiego w Malmö. Jest autorem kilkudziesięciu książek, podręczników akademickich, kilkuset artykułów.
W okolicznościowej publikacji, którą Państwu przedstawimy i którą Państwo dzisiaj otrzymacie, są szczegóły dotyczące tej działalności.
Proszę Państwa!
Życiorys Profesora jest to gotowy materiał na scenariusz filmowy, ale żeby Senat naszej Uczelni mógł nadać ten zaszczytny tytuł, musi być spełniony szereg kwestii formalnych. Między innymi musimy otrzymać trzy pozytywne recenzje profesorów tytularnych. Recenzentem w tym przewodzie był Pan Profesor Andrzej Felski z Akademii Marynarki Wojennej. Drugim recenzentem był Pan Profesor Stanisław Gucma z Akademii Morskiej w Szczecinie, który jednak dzisiaj ze względu na stan zdrowia nie mógł nas zaszczycić swoją obecnością, ale prosił, by w Jego imieniu złożyć serdeczne gratulacje naszemu dzisiejszemu głównemu bohaterowi. Natomiast trzecim recenzentem był Pan Profesor Cezary Specht z naszej Uczelni.
Szanowni Państwo!
Same recenzje jeszcze nie wystarczą. W naszym Statucie mamy zapis, że Uchwała naszego Senatu musi być poparta Uchwałami trzech Senatów siostrzanych uczelni. I o to poprosiliśmy Pana Rektora Profesora Wojciecha Ślączkę z Akademii Morskiej w Szczecinie i takie poparcie uzyskaliśmy, za co serdecznie dziękuję. Podobne poparcie otrzymaliśmy z Akademii Marynarki Wojennej od Pana Profesora Kontradmirała Tomasza Szubrychta, który uczestniczył dzisiaj w naszych porannych uroczystościach podniesienia bandery, a później niestety musiał nas opuścić. Natomiast bardziej skomplikowaną procedurę miała trzecia uczelnia, która powołała specjalnego recenzenta i tym specjalnym recenzentem był Pan Profesor Roman Śmierzchalski. Mówię o Politechnice Gdańskiej kierowanej przez naszego przyjaciela, Pana Profesora Krzysztofa Wilde.
Proszę Państwa!
Po spełnieniu tych sześciu wymogów formalnych odbyło się głosowanie i nie będzie to niespodzianką, że głosowanie było jednogłośne. Tak więc już 31 marca tego roku było wiadomo, że Pan Profesor taką godność otrzyma. Szukaliśmy dogodnej daty, która byłaby najbardziej odpowiednia i uznaliśmy, że Święto Szkoły jest takim właściwym momentem. Sprawdziliśmy jednak w kalendarzu, że Święto Szkoły obchodzone corocznie przez Uniwersytet Morski w Gdyni w dniu 17 czerwca, w tym roku przypadło na dzień po Bożym Ciele, kiedy wielu pracowników prosiło o urlopy. W związku z tym zdecydowaliśmy, że uroczystość odbędzie się w kolejnym tygodniu. Aby naszym służbom technicznym umożliwić właściwe przygotowanie uroczystości, zdecydowaliśmy się na wtorek 21 czerwca. Kiedy ta decyzja zapadła, okazało się, że w tym czasie uroczystości ma też Akademia Marynarki Wojennej, także bardzo dziękuję tym wszystkim, którzy mogli zaszczycić nas dzisiaj swoją obecnością.
Proszę Państwa!
Jestem uczniem, wychowankiem Profesora Jurdzińskiego. Pisałem pracę magisterską u Profesora, później zaczęliśmy ze sobą współpracować, a z czasem staliśmy się – myślę, że mogą to powiedzieć – dobrymi przyjaciółmi. I za to serdecznie dziękuję!
Panie Profesorze! Dostojny Doktorze Honoris Causa!
Proszę przyjąć moje, a w tym wypadku - nasze, najszczersze i najserdeczniejsze gratulacje! Przyznanie tej najwyższej godności akademickiej to dowód uznania dla Pana wielkich dokonań i wyjątkowych zasług dla rozwoju wyższego szkolnictwa morskiego w Polsce. Stworzył Pan fundamenty zarówno naukowe, jak i dydaktyczne, na których wychowało się kilka pokoleń oficerów Polskiej Marynarki Handlowej.
Nie ukrywam, że jestem niezmiernie dumny z faktu, iż jestem Pana Profesora wychowankiem. To wielki zaszczyt i wyróżnienie, że mogliśmy ze sobą wiele lat współpracować.
Proszę Państwa!
Dziś można powiedzieć, że Pan Profesor Jurdziński jest współtwórcą nowoczesnej nawigacji morskiej. Te podstawy, które zdobył jeszcze w Szkole Jungów i w Państwowej Szkole Morskiej, później usystematyzował na Politechnice Gdańskiej, studiując Elektronikę i ten zmysł systematyczności, automatyzacji, komputeryzacji, informatyzacji widać w pracach Profesora Jurdzińskiego. Pierwsze prace na temat map elektronicznych, na temat systemów ARPA, na temat planowania żeglugi, na temat prowadzenia nawigacji w różnych fazach żeglugi – jest to olbrzymi wkład Profesora, który jest autorem wielu podręczników, z których studenci korzystają do dzisiaj. Muszę w tym miejscu powiedzieć, że w ubiegłym roku Pan Profesor, w wieku 91 lat, napisał swój najlepszy podręcznik, z którego prowadzę wykłady ze studentami wyższych lat studiów, a jak rozmawialiśmy kilka dni temu, Pan Profesor przygotowuje kolejną książkę, także możemy tylko pozazdrościć tej weny twórczej i życzyć wszystkiego najlepszego!
Szanowny Panie Profesorze!
Proszę przyjąć wyrazy głębokiego szacunku wraz z podziękowaniem za wspaniałe osiągnięcia na rzecz rozwoju szkolnictwa morskiego w Polsce, ale nie tylko! Pan Profesor jest autorem kilkunastu podręczników, które zostały wydane w Malmö, w Światowym Uniwersytecie Morskim, do dzisiaj są tam używane, jak również, co zostało przypomniane dzisiaj przy porannej kawie, jesteśmy również współautorami podręcznika wydanego w języku portugalskim dla Szkoły Morskiej w Angoli. Także podręczniki Pana Profesora są znane co najmniej na kilku kontynentach.
Panie Profesorze!
Chciałbym jeszcze raz z tego miejsca wyrazić swój wielki, głęboki szacunek, a rodzinie, Pani Małżonce, Pani Teresie, chciałbym złożyć gratulacje za tak wspaniałego męża, który zostawia tutaj, w murach naszej Uczelni całe swoje serce!
Jeszcze raz serdecznie dziękuję!