Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020

W sobotę 5 października 2019 roku na Molo Południowym w Gdyni, przed żaglowcem "Dar Młodzieży” odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2019/2020 Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Inaugurację roku akademickiego 2019/2020 poprzedziła msza św. w intencji pracowników, studentów, doktorantów i absolwentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Msza św. odbyła się w kościele oo. Redemptorystów w Gdyni, przy ul. Portowej 2. Po mszy świętej odbył się uroczysty przemarsz pracowników, doktorantów, studentów i absolwentów w miejsce cumowania Daru Młodzieży.

Oficjalna część uroczystości na Molo Południowym rozpoczęła się złożeniem meldunku Panu Grzegorzowi Witkowskiemu – Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Jego Magnificencji Rektorowi prof. dr. hab. inż. Januszowi Zarębskiemu przez Dowódcę Uroczystości. Następnie, na znak włączenia Instytutu Morskiego w Gdańsku w strukturę Uniwersytetu Morskiego w Gdyni,  Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski przekazał Dyrektorowi Instytutu Morskiego Panu prof. Maciejowi Matczakowi insygnium symbolizujące godność urzędu oraz przynależność do społeczności Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Z tej okazji podpisany został uroczysty akt nadania insygnium.

Studentów i pracowników powitał Rektor UMG prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski. W uroczystości udział wziął Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Pan Grzegorz Witkowski, Doradca Prezydenta RP Pan Piotr Karczewski i Przewodniczący Konwentu Morskiego kpt. ż. w. Zbigniew Sulatycki, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, rektorzy szkół wyższych, przedstawiciele duchowieństwa i przedsiębiorstw gospodarki morskiej, stowarzyszeń współpracujących z Uniwersytetem Morskim, absolwenci i sympatycy uczelni.

Listy gratulacyjne z okazji Inauguracji Roku Akademickiego na ręce JM Rektora skierowali: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda, Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Pan Jarosław Gowin, Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Pan Stanisław Karczewski, Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Pan Marek Gróbarczyk.

Czworo studentów, którzy uzyskali najlepsze wyniki w czasie rekrutacji, ślubowało – w imieniu wszystkich studentów I roku – na sztandar Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Tekst ślubowania odczytał Prorektor ds. Kształcenia prof. Andrzej Miszczak.  JM Rektor uroczyście pasował na studentów reprezentantów poszczególnych wydziałów.

Na okoliczność inauguracji swoje wystąpienia przygotowali również goście. Głos zabrali: Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Pan Grzegorz Witkowski, Przewodniczący Konwentu Morskiego kpt. ż. w. Zbigniew Sulatycki, Przewodniczący Parlamentu Studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni – mgr inż. Kamil Zimny.

Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Pan Marek Gróbarczyk przyznał nagrodę indywidualną za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej Panu prof. Januszowi Mindykowskiemu oraz za całokształt dorobku Panu prof. Adamowi Charchalisowi. Ufundował również nagrody dla najlepszych studentów kierunków morskich. Nagrody w towarzystwie JM Rektora prof. dr hab. inż. Janusza Zarębskiego wręczył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Pan Grzegorz Witkowski.

Ostatnim punktem uroczystości było wręczenie medalu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości ufundowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Medal otrzymał Ojciec Edward Pracz.

Oprawa muzyczna uroczystości była wyjątkowa z udziałem Orkiestry Wojskowej z Elbląga oraz Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

fot. Marcin Rakowski

UMG