Kpt. ż.w. Kazimierz Jurkiewicz
Kpt. ż.w. Kazimierz Jurkiewicz
Dyrektor Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni
w latach 1967 - 1969
Szkoła i doświadczenie na morzu
Urodził się 12 marca 1912 r. w Goraju Lubelskim. Szkołę podstawową ukończył w Warszawie, a gimnazjum humanistyczne – w Kraśniku.
Już jako gimnazjalista interesował się tematyką morską – prenumerował „Morze” i „Żeglarza Polskiego”, będąc harcerzem dwukrotnie brał udział w morskich obozach szkoleniowych.
W 1931 r. zdał egzamin i został przyjęty do Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. W 1934 r. ukończył Wydział Nawigacyjny PSM z wysoką lokatą. Komendant „Daru Pomorza” kpt. ż.w. Konstanty Maciejewicz zaproponował wówczas wyróżniającemu się absolwentowi stanowisko instruktora na Białej Fregacie w czasie jej podróży dookoła świata.
Po powrocie z historycznego rejsu Kazimierz Jurkiewicz odbył roczną służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Łączności w Zegrzu.
Następnie zamustrował na m.s. „Piłsudski” jako starszy marynarz, później bosman, by w 1937 r. powrócić na „Dar Pomorza” – na stanowisko IV oficera, które zajmował do wybuchu II wojny światowej.
Służba w czasie II wojny światowej
Pod koniec sierpnia 1939, wobec zbliżającej się wojny, żaglowiec został skierowany do Sztokholmu, gdzie pozostał przez całą wojnę pod opieką siedmiu członków załogi. 8 września 1939 r. samolot Polskich Linii Lotniczych (dowodzony przez brata słuchacza PSM Tadeusza Wysiekierskiego) zabrał ze Sztokholmu pierwszą grupę 11 uczniów. Miał wrócić po następne, jednak pogarszająca się z dnia na dzień sytuacja uniemożliwiła dalszą ewakuację.
Kazimierz Jurkiewicz znalazł się w grupie tych, którzy odlecieli ze Szwecji do Rygi, stamtąd do Święcian, gdzie otrzymali przydziały do odpowiednich jednostek Wojska Polskiego. Okazało się jednak, że jednostka Jurkiewicza została rozbita.
Czas II wojny światowej Kazimierz Jurkiewicz spędził m.in. w Zalesiu Górnym koło Warszawy, podejmując różne prace zarobkowe, np. jako drwal czy robotnik budowlany.
Dar Pomorza i Zew Pomorza
We wrześniu 1945 r. powrócił do Gdyni, do PSM. 7 listopada tego roku protokolarnie, z polecenia kpt. ż.w. Konstantego Maciejewicza, przejął statek szkolny od PMW (od kpt. mar. Eugeniusza Gąsiorowskiego).
Od października 1945 do sierpnia 1951 r. był I oficerem na „Darze Pomorza”; następnie przeniesiony został na stanowisko kapitana statku szkolnego „Zew Morza”.
Od 1947 r. był ławnikiem Izby Morskiej w Gdyni, a od 1952 – zastępcą delegata ministra żeglugi przy Odwoławczej Izbie Morskiej w Gdyni.
W 1951 r. uzyskał dyplom kapitana żeglugi wielkiej. W latach 1947-1952 był nauczycielem w PSM w Gdyni i PSM w Szczecinie, uczestniczył w pracach komisji programowej.
W 1953 r. został komendantem „Daru Pomorza” – dowodził statkiem do przejścia na emeryturę w 1977 r. Pod jego dowództwem Biała Fregata m.in. wyruszyła w pierwszy powojenny rejs transatlantycki do Kanady (wystawa Expo ’67), brała udział w Operacji Żagiel ’72 i zwyciężyła w swojej klasie i w ogólnej klasyfikacji regat, w Operacji Żagiel ’74, na trasie Kopenhaga- Gdynia, zajęła trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji, a także uczestniczyła w Operacji Żagiel ’76 (trzecie miejsce w klasyfikacji ogólnej) i obchodach 200-lecia Stanów Zjednoczonych.
Dyrektor Państwowej Szkoły Morskiej
Od grudnia 1967 r. do kwietnia 1969 r. Kazimierz Jurkiewicz był dyrektorem PSM w Gdyni. Jednocześnie pełnił funkcję komendanta fregaty. W tym okresie połączono administracyjnie Państwową Szkołę Morską w Gdyni z Państwową Szkołę Rybołówstwa Morskiego. PSM zyskała nowe zabudowania przy al. Zjednoczenia na molo Południowym, jak i statek „Jan Turlejski”. Ogłoszone zostało rozporządzenie Rady Ministrów o przekształceniu PSM w Gdyni i Szczecinie w wyższe szkoły morskie. Zaś „Dar Pomorza” w rejsie szkoleniowym (w którym portem docelowym była Odessa) w czerwcu 1968 r. przeszedł przez Dardanele pod żaglami (jak „Lwów” w 1928 r., gdy komendantem był Konstanty Maciejewicz).
Inne osiągnięcia i publikacje
Od 1975 r. Kazimierz Jurkiewicz był konsultantem ds. budowy żaglowców, np. w Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku czy Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Aktywnie działał też na rzecz budowy następcy Białej Fregaty, był głównym konsultantem w czasie jego projektowania. Małżonka kapitana – Helena została matką chrzestną „Daru Młodzieży”.
Pięć lat po przejściu na emeryturę, w 1982 r., został pierwszym kustoszem statku-muzeum Centralnego Muzeum Morskiego „Dar Pomorza”.
Był autorem publikacji jak np. Konserwacja statku, Podstawowe wiadomości z wiedzy okrętowej, Wyszkolenie szalupowe czy Instrukcja szkolenia żaglowego na „Darze Pomorza”.
Został uhonorowany licznymi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
Jego imię nosi Szkoła Podstawowa nr 39 w Gdyni oraz ulica w gdyńskiej dzielnicy Chwarzno-Wiczlino. Zmarł 20 stycznia 1985 r. Został pochowany na Cmentarzu Witomińskim.