Rejs 02/24 - Rejs po Morzu Archipelagowym
Jednostka:
- s/y NEST
Termin rejsu:
Trasa rejsu:
Kapitan:
Wolne miejsca:
POZOSTAŁO 1 WOLNE MIEJSCE
W tym rejsie proponujemy włóczęgę po stosunkowo nieodległym, ale jednak stosunkowo rzadko odwiedzanym, prze polskie jachty Morzu Archipelagowym.
Według Wikipedii, Morze Archipelagowe jest to morze międzywyspowe, wpisane w terytorialny trójkąt, którego skrajne wierzchołki to miasta Maarianhamina, Uusikaupunki i Hanko. Liczba wysp archipelagu jest trudna do oszacowania, ponieważ duża część ich to małe kamienne wysepki. Ocenia się, że jest ich około 40 000. Największą z nich jest Fasta Åland. Przy wyspie znajduje się zatoka Lumparn, która jest kraterem uderzeniowym.
40 tysięcy wysp! Sama ich liczba robi wrażenie, a do tego dzika przyroda i słabo zaludniony tereny. Do tego wymagający nawigacyjnie akwen. Wszystko to sprawia, że pływanie tam to nie tylko wspaniała przygoda, ale również doskonała okazja do nabierania doświadczenia w prowadzeniu precyzyjnej nawigacji.
Nie bez znaczenia są też aspekty turystyczne. W praktyce jedynie żeglowanie jachtem pozwala nieco dokładniej zwiedzić ten obszar Finlandii.
Jakie konkretnie wyspy będziemy zwiedzali? W jakich przystaniach będziemy cumowali? To już okaże się na miejscu. Bardzo możliwe, że czasami nie będziemy cumowali w przystani. Bardziej realne są postoje na kotwicy i eksploracja okolicznych wysepek z wykorzystaniem pokładowego pontonu, a może być też tak, że zacumujemy do jakiegoś drzewa czy skały posadowionej na większej lub mniejszej wysepce.
Jeżeli takie będą oczekiwania załogi, a warunki pogodowe na to pozwolą, to możliwe, że odwiedzimy również stolicę Wysp Alandzkich czyli Maarianhaminę
Rejs zaczynamy 4 lipca w Turku. Do Turku uczestnicy muszą dotrzeć we własnym zakresie i na własny koszt. Podpowiemy jedynie, że do Turku są bezpośrednie połączenia lotnicze z Warszawy i Gdańska.
Po zaokrętowaniu i zaprowiantowaniu jachtu wyruszymy w morze, ale najprawdopodobniej będzie to dopiero w dniu następnym.
Rejs zakończymy w dniu 11 lipca, również w Turku, do którego zawiniemy najprawdopodobniej dzień wcześniej.
11 lipca do godziny 1000, jacht powinien być wysprzątany i przygotowany do przyjęcia kolejnej załogi.
Podróż z Turku, do miejsca zamieszkania, każdy musi zorganizować sobie we własnym zakresie i na własny koszt
KOSZT REJSU
- studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - 525.00 PLN
- pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni - 790.00 PLN
- pozostałe osoby - 1 050.00 PLN
HARMONOGRAM WPŁAT
- I rata w wysokości 400.00 PLN (studenci Uniwersytetu Morskiego 250.00 PLN) - w momencie zapisu na rejs
- Pozostała wpłata w maksymalnie dwóch ratach o dowolnej kwocie ale z takim wyliczeniem aby całość opłaty została opłacona najpóźniej do 20 czerwca 2024
Wpłaty należy dokonać przelewem na konto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni: