Sala Tradycji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni

ul. Morska 83
81-226 Gdynia

W związku z przeprowadzaną inwentaryzacją Sala Tradycji jest zamknięta do odwołania.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

pokój B209 i B207
tel. (058) 5586650
sala_tradycjiatbg.umg.edu.pl

Sala Tradycji mieści się w gmachu głównym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Kolekcja z historii dzisiejszego Uniwersytetu (istniejącej od 1920 r., początkowo jako Państwowa Szkoła Morska, następnie jako Wyższa Szkoła Morska, potem Akademia Morska) jest kontynuacją powstałego w latach trzydziestych dwudziestego wieku muzeum w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni. Na bazie zbiorów przedwojennego muzeum, dokumentacji zgromadzonej przez absolwentów, prac badawczo dokumentacyjnych, w 1978 roku powstała sala ekspozycji stałej "Z historii Wyższej Szkoły Morskiej" (dziś Uniwersytetu Morskiego) oraz gabinet zbiorów archiwalno-dokumentacyjnych, liczący kilka tysięcy jednostek, całość o nazwie "Sala Tradycji".

Z przedwojennego przewodnika po Gdyni:

"Muzeum Państwowej Szkoły Morskiej nie ma w sobie nic z sędziwości, bo skromne jego zbiory są śladem zaledwie kilkunastu lat, stanowią przekrój morskiej pracy wychowawczej. Muzeum szkolne powstało dzięki inicjatywie kmdr. Gustawa Kańskiego, a ostatnio, od chwili objęcia stanowiska dyrektora Szkoły Morskiej przez kmdr. Władysława Kosianowskiego, jest przedmiotem troski inspektora szkoły kpt. Stanisława Kosko. (…)

Na ścianach znajdują się portrety tych, których imiona zostały wplecione w bieg pracy lat ubiegłych, zdjęcia statków szkolnych z ich podróży zamorskich, drobne okazy przyrodnicze; w szklanych gablotkach, w szufladach rozstawionych stołów dość różnorodna ilość ciekawych dokumentów, rzucających refleks na pewne fakty tworzenia marynarki handlowej i wreszcie plik zapomnianych już pierwszych wydawnictw o morzu. (..)

Są to pamiątki z pierwszego statku szkolnego „Lwów”, przyniesione tutaj w trosce o zachowanie ich przed zniszczeniem (…) Dwa kompasy, koło ratunkowe z napisem "Lwów"(...), wreszcie certyfikat statku, dzienniki okrętowe."

Stanisław Zadrożny: Na gdyńskim szlaku, Warszawa 1937, s. 86 – 88
 

Pliki do pobrania: 

Podmiot udostępniający: 

UMG Biblioteka Główna

Wytworzył informację:

Ewa Otremba
24.06.2013
Wprowadzenie:
E.Otremba 24.06.2013
Ostatnia modyfikacja:
D.Niklas 02.09.2019