UM w Gdyni (od 2018)

2018; 17 stycznia

17 stycznia 2018 roku  w auli im. T. Meissnera odbyła się pierwsza w historii AMG debata studentów z Rektorem Akademii Morskiej w Gdyni.

 

2018; 10 luty

10 lutego 2018 roku, w ostatnią sobotę karnawału, w udekorowanej marynistycznie i żeglarsko Auli T. Meissnera Akademii Morskiej w Gdyni odbył się tradycyjny Wielki Bal Morski, który począwszy od 1921 r., zarówno w Tczewie, jak i w Gdyni, był stałym elementem kalendarza wydarzeń Szkoły. 

2018; 16 luty

16 lutego 2018 roku, na uroczystości w Pałacu Prezydenckim, trzech pracowników Akademii Morskiej w Gdyni otrzymało wysokie odznaczenia państwowe. Aktu dekoracji w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy dokonała minister Halina Szymańska.

Medale otrzymali:

  • Prof. dr hab. inż. Jerzy Mizeraczyk – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
  • Prof. dr. hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

 

2018; 20 maja
W niedzielę 20 maja 2018 r. „Dar Młodzieży” wyruszył w Rejs Niepodległości – historyczną podróż dookoła świata, upamiętniającą 100-lecie polskiej suwerenności, w której wzięło udział łącznie 948 młodych ludzi – studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, szkół morskich oraz laureatów konkursu zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

 

2018; 1 września
Na podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej I Żeglugi Śródlądowej (Dz. U. z dnia 16 lipca 2018 r. poz. 1362) z dnia 2 lipca 2018 r. w sprawie zmiany nazwy Akademii Morskiej w Gdyni z dniem 1 września 2018 r. Akademia Morska w Gdyni uzyskała status Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

 

2018; 14 września
Uniwersytet Morski w Gdyni otrzymał certyfikat „Logo HR Excellence in Research” przyznawany przez Komisję Europejską instytucjom, które wdrażają i stosują zasady „Europejskiej Karty Naukowca”, a także  zasady „Kodeksu postępowania przy rekrutacji pracowników naukowych”.

 

2018; 6 października
W sobotę 6 października 2018 roku na Skwerze Kościuszki w Gdyni, przed żaglowcem "Dar Pomorza” odbyła się pierwsza w historii, uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2018/2019 w barwach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

 

2018; 19 października
Uniwersytet Moski w Gdyni został laureatem Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju 2018 pod patronatem Prezes Urzędu Patentowego RP, dr Alicji Adamczak w kategorii: Uczelnia przyszłości za realizację projektu „Infrastruktura dydaktyczna wspierająca kształcenie praktyczne na Wydziałach Mechanicznym, Elektrycznym i Nawigacyjnym Akademii Morskiej w Gdyni - zakup wyposażenia laboratoriów dydaktycznych”.

 

2018; 6 grudnia
6 grudnia 2018 roku, odbyło się pierwsze w historii Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Tradycyjnie w programie obchodów znalazły się m.in. podniesienie bandery, msza św., uroczyste posiedzenie Senatu oraz Apel Pamięci.

 

2019; 26 stycznia
Papież Franciszek przyjął 40-osobową delegację Uniwersytetu Morskiego w Gdyni na prywatnej audiencji w Panamie. Spotkanie z papieżem Franciszkiem było punktem kulminacyjnym wizyty „Daru Młodzieży” w ramach Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

 

2019; 2 marca
Tradycyjnie, w ostatnią sobotę karnawału odbył się 26. Wielki Bal Morski, który był pierwszym Balem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Wydarzenie odbyło się w Auli im. T. Meissner, gdzie we wspólnej zabawie uczestniczyli przedstawiciele branży morskiej, przyjaciele i pracownicy Uczelni.

 

2019; 28 marca
W czwartkowe przedpołudnie, „Dar Młodzieży” powrócił do macierzystego Portu Gdynia z Rejsu Niepodległości. W uroczystości powitania żaglowca uczestniczyli przedstawiciele Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, władze państwowe, samorządowe, rodziny i przyjaciele żeglarzy. Podczas trwającego 313 dni Rejsu, „Dar Młodzieży” pokonał 38 tys. Mm, przepłynął 3 oceany oraz odwiedził 23 porty na 5 kontynentach.

 

2019; 5 kwietnia
5 kwietnia 2019r. w Auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyła się uroczysta inauguracja konkursu grantowego dla studentów pod nazwą „Kierunek Port – morze możliwości”, którego organizatorami są: Uniwersytet Morski oraz Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Celem inicjatywy jest włączenie studentów w prace badawcze oraz transfer technologii pomiędzy światem nauki i biznesu.

 

2019; 4-6 kwietnia
W dniach 4-6 kwietnia br. w Lublinie odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski w pływaniu, w których wzięło udział siedmiu reprezentantów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W sezonie 2018/2019 zawodnicy z sekcji pływackiej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zajęli 3. miejsce w podsumowaniu Pomorskiej Akademickiej Ligi w pływaniu.

 

2019; 12 kwietnia
W tym dniu w godzinach 9:00 - 14:00 odbył się kolejny już Dzień Otwarty naszej uczelni. Otworzyliśmy dla chętnych nasze laboratoria i symulatory na wszystkich wydziałach UMG.


2019; 14 maj
JM Rektor Prof. Janusz Zarębski został nominowany w Plebiscycie Dziennika Bałtyckiego - Człowiek Roku 2018.Pan Rektor z uczelnią związany jest od ponad 30 lat. Zainteresowania naukowe Pana Rektora dotyczą modelowania, analizy i pomiarów elementów półprzewodnikowych i układów elektronicznych ze szczególnym uwzględnieniem zjawisk termicznych. W ubiegłym roku dzięki staraniom Pana Rektora uczelnia zyskała status uniwersytecki, a „Dar Młodzieży” wyruszył w Rejs Stulecia dookoła świata. 

 

2019; 28 maj
W auli im. Tadeusza Meissnera odbyła się studencka debata oksfordzka. Teza debaty brzmiała „Należy znieść zakaz handlu w niedzielę”. W role mówców wcielili się studenci pierwszego roku kierunku Innowacyjna Gospodarka. Marszałkiem debaty był dr hab. Adam Przybyłowski, prof. UMG, który poprowadził debatę. Natomiast Sekretarzem debaty była mgr Ida Adamczak.

 

2019; 29 maj
W środę 29 maja sport królował na terenie kampusu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W tym dniu odbył się III Festyn Sportowy o Puchar Rektora, po raz pierwszy już w ramach funkcjonowania Uniwersytetu Morskiego.
 


2019; 7 czerwca
7 czerwca 2019 r . zakończyła się pierwsza edycja projektu „Akademia Czystego Morza”. Projekt ten obejmuje wsparciem uczniów klas VI-VIII pomorskich szkół podstawowych. W ramach projektu, 128 uczniów uczestniczyło w zajęciach poświęconych ochronie wód Morza Bałtyckiego, problemom związanym z transportem morskim oraz segregacją i zagospodarowaniem odpadów.

 

2019; 13 czerwca
W tym dniu odbyło się coroczne spotkanie JM Rektora prof. Janusza Zarębskiego z emerytowanymi pracownikami Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Licznie zgromadzonych seniorów przywitał Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników UMG dr inż. Jacek Hałaczkiewicz. Pan Rektor w swoim przemówieniu wspomniał o zeszłorocznych obietnicach, z których się wywiązał oraz zapewnił o realizacji kolejnych postulatów, w tym zajęć gimnastycznych, rozpoczynających się we wrześniu. Spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze.

 

2019; 14 czerwca
W piątek, 14 czerwca, odbyło się Święto Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Tegoroczne obchody zapoczątkowało uroczyste podniesienie bandery przed frontem uczelni. Sztandar po raz pierwszy wprowadziła Kompania Reprezentacyjna Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

 

2019; 15 czerwca
Tego dnia odbyły się I regaty o Puchar Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.Zorganizowane przez Koło Naukowe ,,Nautica" z Wydziału Mechanicznego. W regatach wzięły udział cztery zespoły z różnych stron Polski. Zawodnicy ścigali się na łodziach typu Thundercat w okolicy plaży miejskiej w Gdyni i bulwaru nadmorskiego.

 

2019; 23 lipiec 
W dniu 23 lipca, Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski wraz z Prorektorem ds. morskich dr. hab. inż. kpt. ż. w. Henrykiem Śniegockim i Dziekanem Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa prof. dr. hab. Andrzejem Grzelakowskim odbyli spotkanie z Panią Edith Rebecca Powell - Konsulem Honorowym RP na Bahamach oraz Kapitanem Boryslav’em Dopita. 

 

2019, 5-9 sierpnia
W dniach od 5 do 9 sierpnia 2019 roku odbyły się Morskie Półkolonie, zorganizowane z inicjatywy Rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. Janusza Zarębskiego. Były to pierwsze morskie półkolonie, które miały miejsce w naszej uczelni. Wydarzenie było adresowane do dzieci pracowników, studentów i doktorantów. Do udziału w półkoloniach zgłosiło się blisko trzydzieścioro dzieci w wieku od 5 do 14 lat.

 

2019; 3 września
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 27 sierpnia 2019 roku Instytut Morski w Gdańsku stał się częścią Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. 

 

2019; 26 września
W dniu 26 września 2019 roku w Auli im. Tadeusza Meissnera odbyła się Gala Konkursu wiedzy o Morzu. Konkurs Wiedzy o Morzu to inicjatywa skierowana do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W eliminacjach szkolnych do testu przystąpiło ponad 600 uczestników.

 

2019; 1 października
Od 1 października 2019 roku decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Instytut Morski w Gdańsku znajduje się w strukturach Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. W przeddzień wejścia w życie Uchwały ministra, Rektor UMG prof. Janusz Zarębski przywitał nowych pracowników i wręczył wszystkim decyzje dotyczące zatrudnienia.

W tym dniu, w auli im. T. Meissnera odbyło się także wręczenie nominacji na funkcje kierownicze w Uniwersytecie Morskim w Gdyni. W uroczystości uczestniczyli prorektorzy, dziekani, dyrektor instytutu, dyrektor szkoły doktorskiej, kierownicy katedr, zakładów i jednostek ogólnouczelnianych. Wręczono 36 nominacji.

 

2019; 11 listopada
11 listopada 2019 roku Gdynia uroczyście świętowała odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Z ramienia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, w asyście kompanii reprezentacyjnej, kwiaty pod Pomnikiem Polski Morskiej złożyli: Prorektor ds. Nauki - prof. Ireneusz Czarnowski, Prorektor ds. Kształcenia - prof. Andrzej Miszczak oraz Dziekan Wydziału Przedsiębiorczości i Towaroznawstwa - prof. Andrzej Grzelakowski.
 


2019; 26 listopada 
Z okazji Święta Szkoły w dniu 26 listopada 2019r. na pływalni UMG odbyły się Międzywydziałowe Zawody Pływackie w których wzięła udział rekordowa liczba 290 zawodników. W stosunku do ubiegłego roku liczba ta wzrosła o 121 zawodników. Poziom zawodów był bardzo wysoki. Poprawione zostały wyniki w większości konkurencjach w porównaniu do lat poprzednich.
W konkurencjach indywidualnych płynęło 236-ciu a w sztafetach międzywydziałowych 54-ech zawodników.

 

2019; 29 listopada
W piątek, 29 listopada 2019 r. odbyło się, już drugie w tym roku, spotkanie z emerytowanymi pracownikami Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Licznie zgromadzonych seniorów przywitał JM Rektor prof. Janusz Zarębski. W spotkaniu uczestniczył również dr inż. Jacek Hałaczkiewicz - Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników UMG i Pan Marek Lubowiecki - Przewodniczący NSZZ "Solidarność".
 


2019; 9 grudnia
8 grudnia to tradycyjny dzień święta Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, jednak tegoroczne obchody święta szkoły odbyły się dzień później – 9 grudnia 2019r. Zapoczątkowało je uroczyste podniesienie bandery przed frontem uczelni oraz msza św. w intencji pracowników, studentów, doktorantów oraz absolwentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (UMG).

 

2020; 12 stycznia
12 stycznia 2020 roku w naszej uczelni odbyło się wielkie granie dla WOŚP pod hasłem: "Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej” Do wielkiego grania dla WOŚP włączyli się pracownicy i studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, którzy przygotowali w budynku Wydziału Nawigacyjnego szereg atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zbiórka pieniędzy trwała od godz. 12:00 do godz. 16:00.

 

2020; 23 stycznia
23 stycznia 2020 roku, w ramach cyklu zajęć związanych ze 100-leciem Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, pracownicy Wydziału Mechanicznego przygotowali zajęcia promujące Uczelnię. W ramach zimowych ferii, dzieci z Klubu SM „Bałtyk” w Gdyni wzięły udział w warsztatach edukacyjnych połączonych z zabawą fizyką w laboratorium Katedry Fizyki. 

 

2020; 13 lutego
W czwartek, 13 lutego 2020 roku, pracownicy Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zaprezentowali uczniom klas o profilu informatycznym ofertę edukacyjną Uczelni. Spotkanie z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Przodkowie odbyło się w ramach wydarzenia pt. „Miesiąc Przedsiębiorczości”. Każdy z uczestników prezentacji otrzymał materiały informacyjne i drobne upominki. 

 

2020; 22 lutego
Wielki Bal Morski odbył się tradycyjnie w ostatnią sobotę karnawału, która w tym roku przypadła na dzień 22 lutego. Bal ten miał charakter szczególny i niewątpliwie zapisze się na kartach historii Uczelni, jako wydarzenie, które zapoczątkowało obchody 100 – lecia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

 

2020; 26 lutego 

Studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz pracownicy Biura ds. Marketingu reprezentowali Uczelnię podczas XVI Powiatowych targów Edukacyjnych "Akademus - Liczy się indywidualny pomysł na siebie", które odbyły się w hali sportowej Centrum Park w Chojnicach".

 

2020; 6 marca
W piątek 6 marca w Europejskim Centrum Solidarności odbyła się jubileuszowa 50. gala wręczenia Nagród Honorowych  Rejs Roku i Srebrny Sekstant  za żeglarskie osiągnięcia w 2019 roku. Uroczystość tradycyjnie odbyła się w pierwszy piątek marca, na pamiątkę przejścia trawersu Przylądka Horn przez  żaglowiec Dar Pomorza. Gala przebiegła w iście żeglarskim klimacie, a oprawę muzyczną zapewnił Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.
Nagrodę specjalną za Rejs Niepodległości otrzymali Komendanci Daru Młodzieży kpt. ż.w. Rafał Szymański oraz kpt. ż.w. Ireneusz Lewandowski wraz z całą niemal tysięczną załogą.
 


2020; 31 marca
Pracownicy Katedry Systemów Informacyjnych wraz z  Kołem Naukowym e-Biznesu dołączyli do akcji charytatywnej, która ma na celu wsparcie służb medycznych z województwa pomorskiego w czasie pandemii koronawirusa. Cała akcja polega na drukowaniu przyłbic (osłon medycznych) dla pracowników placówek medyczno-ratowniczych z wykorzystaniem drukarek 3D.

 

2020; 30 kwietnia

Prorektor ds. Morskich dr hab. inż kpt. ż. w. henryk Śniegocki, prof. UMG uczestniczył w kolejnym spotkaniu on-line dla projektu JOGANNA "joint staff qualification in SB destinations to increase the skilled workforce in the SBS and by that ensure a sustainable SCS development in the SBS".

 

2020; 5 maja

Uniwersytet Morski w Gdyni poprzez Zespół ds. Komercjalizacji Badań stał się członkiem Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii zwanego PACTT.

 

2020; 20 maja

Do wyborów na  Rektora  Uniwersytetu Morskiego w Gdyni  na kadencję 2020-2024 zgłoszeni zostali trzej kandydaci
  1. dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, prof. UMG 
  2. prof. dr hab. inż. Krzysztof Górecki
  3. prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit

 

2020; 21 maja

Tego dnia 44 osobowe Kolegium Elektorów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni podczas zebrania wyborczego wybrało spośród 3 kandydatów rektora-elekta na kadencję 2020-2024.

Nowo wybranym rektorem został prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit. W pierwszej turze głosowania wszystkie głosy były ważne, a kandydat otrzymał 29 głosów. Rektor-elekt obowiązki rektora przejmie w dniu 1 września 2020 roku.

 

2020; 22 maja

Od godziny 9 do 14 odbył się pierwszy w historii uczelni dzień otwarty w formule online.

Na kandydatów czekała specjalnie zaprojektowana strona internetowa na której można było zapoznać się z informatorem uczelnianym, informacjami na temat rekrutacji, ofertą poszczególnych Wydziałów przedstawioną przez prodziekanów, a także obejrzeć wiele ciekawych filmów przygotowanych we współpracy z Wydziałami. Uruchomiony został również specjalny chat, na którym pracownicy UMG odpowiadali na pytania kandydatów. Dzień otwarty online cieszył się dużym zainteresowaniem wśród tegorocznych maturzystów. Przygotowaną przez Uniwersytet Morski stronę internetową odwiedziło blisko 600 osób.

 

2020; 17-18 czerwca

W dniach 17-18 czerwca 2020 roku w budynku Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyło się Święto Szkoły. W tym roku było to święto wyjątkowe, gdyż zorganizowane zostało z okazji 100 - lecia Uczelni i Szkolnictwa Morskiego w Polsce. Punktem obchodów 100-lecia Uczelni było także  odsłonięcie nowej nazwy przystanku Gdynia Stocznia. Od 17 czerwca 2020 roku oficjalnie jest to przystanek Gdynia Stocznia - Uniwersytet Morski

 

2020; 22-26 czerwca

W dniach 22 – 26 czerwca z okazji Święta Morza, Wydział Nawigacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni udostępnił, zwiedzającym planetarium im. A. Ledóchowskiego. Pokazy konstelacji gwiazd cieszyły się dużą popularnością.

 

2020; 30 czerwca 

tego dnia na zaproszenie JM Rektora prof. Janusza Zarębskiego w salonie kapitańskim Daru Młodzieży gościł abp Mirosław Adamczyk Nuncjusz Apostolski Argentyny. W spotkaniu między innymi udział wzięli: Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, Rektor elekt prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit, prorektor ds. Morskich dr hab. inż. kpt. ż. w. Henryk Śniegocki oraz Sekretarz Konwentu Morskiego Krzysztof Siedlikowski.

 

2020; 3 lipca

Uniwersytet Morski w Gdyni został nominowany do #GASZYNCHALLENGE przez OPEC Sp. z o.o. 

To akcja, która swoim zasięgiem objęła teren niemal całego kraju. Zasady tej akcji polegają na  nominowaniu osoby lub przedstawicieli instytucji, którzy muszą wykonać 10 pompek lub 10 przysiadów i wpłacić minimum 5 zł na rzecz chorej Tosi lub nie zrobić pompek, ale wpłacić minimum 10 zł. Pracownicy oraz studenci Uczelni wykonali zadanie przed głównym gmachem Uczelni.

Po zrealizowaniu wyzwania Uniwersytet Morski nominował do akcji Politechnikę Gdańską oraz załogę daru Młodzieży.

 

 

 

 

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Porowska
18.09.2018
Wprowadzenie:
L.Nowicki 18.09.2018
Ostatnia modyfikacja:
L.Nowicki 03.07.2020