III Sympozjum Morskie Kół Naukowych Akademii Morskiej w Gdyni - relacja

Sympozjum Morskie - Akademia Morska w Gdyni

W dniach od 3 do 5 czerwca 2016 roku odbyło się III Sympozjum Morskie Kół Naukowych Akademii Morskiej w Gdyni, którego organizatorami było Koło Naukowe e-Biznesu oraz Naukowe Koło Finansów HOSSA. Sympozjum zostało zorganizowane w Ośrodku Duszpasterstwa Ludzi Morza w miejscowości Przewóz nad Jeziorem Raduńskim.

Tematem III edycji Sympozjum była Innowacyjna gospodarka - nowe trendy i technologie na rynku. Obrady Sympozjum zostały podzielone na trzy bloki tematyczne:

1. Innowacyjne rozwiązania transportowe.
  2. Nowe technologie w społeczeństwie informacyjnym.
  3. Nowoczesne magazynowanie i towaroznawstwo.

W Sympozjum udział wzięli przedstawiciele kół naukowych, takich jak:

oraz kadra naukowo-dydaktyczna AMG:  dr Tomasz Owczarek – Prodziekan ds. kształcenia WPiT  AMG, dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, prof. nadzw. AMG i opiekun KNeB, dr Krzysztof Sarnowski, opiekun NKF HOSSA, dr hab. Marek Grzybowski, prof. nadzw. AMG, dr Sławomir Skiba oraz mgr inż. Adam Kaizer.

Pierwszego dnia sympozjum uczestnicy mieli okazję wysłuchać prelekcji dr Krzysztofa Sarnowskiego nt. "Inwestowanie drogą do niezależności finansowej" oraz mgr inż. Adama Kaizera nt. „Innowacyjne rozwiązania w konteneryzacji”. Swoje wystąpienie miał również członek Koła Naukowego e-Biznesu - Kamil Ciesielski, który przedstawił jedno z wybranych i ogólnodostępnych narzędzi do tworzenia webowych aplikacji mobilnych. Zakończeniem pierwszego dnia, była wspólna integracja przy ognisku oraz zacięta rywalizacja sportowa, w trakcie której do dyspozycji studentów były boiska do piłki siatkowej, piłki nożnej, koszykówki oraz kort tenisowy i bilard.

Kolejny dzień rozpoczął wykład dr Sławomira Skiby, nt. "Innowacyjne przedsiębiorstwo. Konieczność?". Następnie odbyły się wystąpienia i prezentacje studentów - łączenie 16 prelekcji.

Wszystkie wystąpienia, w tym temat i jego atrakcyjność oraz sposób prezentacji, były oceniane. Jury w składzie: dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, prof. nadzw. AMG, dr hab. Marek Grzybowski, prof. nadzw. AMG, dr Tomasz Owczarek, Justyna Kaniewska i Andrzej Śliwiński, nagrodziło pięć prezentacji. Pierwszą nagrodę przyznano członkom KN Towaroznawstwa CARGO – studentkom Annie Flis i Paulinie Karczmarczyk, za prezentację pt. "Proces starzenia się wina na przykładzie wina gronowego Messapo Primitivo di Manduria". Drugą nagrodę przyznano ex aequo – studentowi Mateuszowi Truszczyńskiemu (KN ISTL), za prezentację pt. "Innowacyjne rozwiązania chroniące środowisko morskie", oraz studentce Karolinie Janik (NKF HOSSA), za pracę pt. "Beacony - czy podbiją świat technologii?". Trzecia nagroda trafiła do studentów Jakuba Adamusa oraz Daniela Chrapkowskiego (KN Watchers), którzy zaprezentowali pracę pt. "Większa wydajność statków dzięki zastosowaniu technologii Whale Tail". Wyróżnienie przypadło studentom II roku Informatyki gospodarczej Jackowi Rostankowskiemu, Mariuszowi Schmidt oraz Adamowi Smulnik za prezentację pt. "Historia Nintendo, czyli innowacyjne podejście do technologii".

Po prezentacjach odbył się panel dyskusyjny nt. Nowych technologii oraz rynku pracy IT, w którym do udziału  zaproszono Łukasza Tomczaka, absolwenta WPiT, członka honorowego Koła Naukowego e-Biznesu, a obecnie właściciela firmy Tomsky Internet Marketing (www.tomsky.pl).

Sympozjum zakończyło się wspólną liturgią mszy świętej poprowadzoną przez ojca Edwarda Pracza w intencji członków kół naukowych oraz społeczności akademickiej AMG.

Organizatorzy jednocześnie dziękują ojcowi Edwardowi Praczowi za możliwość zorganizowani Sympozjum i ugoszczenie w Ośrodku Duszpasterstwa Ludzi Morza.

Sponsorami nagród byli: POWER PARK ŁEBA oraz Pomorski Park Naukowo-Technologiczny.

Jeszcze raz chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim za udział, wygłoszenie prezentacji, dyskusje oraz wspólną zabawę. Do zobaczenia w przyszłym roku! Fotorelacja z wydarzenia dostępna jest tutaj.

Justyna Kaniewska, Naukowe Koło Finansów HOSSA
dr hab. inż. Ireneusz Czarnowski, prof. nadzw. AMG