Kompania Reprezentacyjna w Bieszczadach

W dniach 20 – 25.06.2023 r. studenci z Kompanii Reprezentacyjnej UMG, dzięki uprzejmości władz uczelni, wzięli udział w wyjeździe szkoleniowym. Zgrupowanie zostało zorganizowane w schronisku Polskiego Towarzystwa Turystyczno- Krajoznawczego (PTTK) w bieszczadzkiej Wetlinie.

Każdy dzień wyjazdu był szczegółowo zaplanowany i rozpoczynał się poranną zaprawą na polanie przy strumieniu przepływającym przez teren schroniska, a kończył się najczęściej wspólnym śpiewaniem szant przy ognisku.

Jak przystało na Kompanię Reprezentacyjną UMG nie obyło się bez treningów musztry na placu przed miejscową remizą strażacką, co było atrakcją dla mieszkańców i turystów.

Podczas zgrupowania zaliczyliśmy dwa wyjścia w góry. Pierwszym z nich było wejście na Smerek z Wetliny przez Przełęcz Orłowicza i przejście Połoniny Wetlińskiej do najwyżej położonego w Bieszczadach schroniska „Chatka Puchatka” zawdzięczającemu swoją nazwę polskiemu żeglarzowi Leonidowi Telidze. Podczas drugiego wyjścia w góry zaliczyliśmy najwyższy szczyt Bieszczad – Tarnicę, zaczynając od Wołosatego – najbardziej wysuniętej wsi na południe, a kończąc w Ustrzykach Górnych.

Jedną z atrakcji wyjazdu była wycieczka do Soliny połączona ze zwiedzaniem największej i najwyższej zapory w Polsce – szczytowo-pompowej elektrowni wodnej należącej do Zespołu Elektrowni Wodnych Solina-Myczkowce. Oprócz spaceru po tamie, zwiedziliśmy zaporę od środka, w której panuje stała temperatura przez cały rok – ok. 8 stopni Celsjusza.

Rytuałem każdego dnia była kąpiel w strumieniu „Wetlinka” przepływającym przez schronisko. Zahartowana grupa studentów wchodziła na 5 minut do górskiego potoku, w którym temperatura nie przekraczała 12 stopni Celsjusza.

Podczas zgrupowania studenci godnie i z dumą  reprezentowali naszą uczelnię, wpływając tym samym na promocję Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w regionie Bieszczad.

Podmiot udostępniający: 

UMG Zespół ds Promocji

Wytworzył informację:

M. Kołodziejczak
29.06.2023