WARSZTATY Z KONSERWACJI DRZWI I OKIEN

Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Fundacja Polanki zapraszają na warsztaty z konserwacji drzwi i okien.

Warsztaty poprowadzi Anna Nowakowska - konserwator zabytków.

Kiedy? - piątek 29 września godz. 10:00-14:30

Gdzie? - Uniwersytet Morski, Wydział Mechaniczny.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Chętnych prosimy o zgłoszenia mailem: fundacjapolankiatgmail.com

Liczba uczestników warsztatów jest ograniczona (decyduje kolejność zgłoszeń).

Anna Nowakowska - absolwentka Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w zakresie rzeźby kamiennej i elementów architektonicznych na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Założycielka Pracowni Konserwacji Zabytków FRESCO, która od 2007 r. działa na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego, głównie w zakresie historycznej architektury.
Autorka licznych ekspertyz, programów prac oraz projektów konserwatorskich. Zakres podejmowanej w ww. badaniach problematyki dotyczy głównie rozwiązań technologicznych, stosowanych historycznie oraz możliwości ich przełożenia (rekonstrukcji) na współczesne realia budownictwa. Wśród podejmowanych przez nią tematów bardzo ważną pozycje zajmują także zagadnienia związane z estetyką przestrzeni publicznej w obszarach ochrony konserwatorskiej. Od ponad dekady blisko związana z ochroną modernistycznej architektury Gdyni, gdzie projektuje oraz nadzoruje prace konserwatorskie prestiżowych założeń architektonicznych - dawny Kompleks Szkół Morskich na Grabówku, obecnie Uniwersytet Morski oraz budynek Banku Polskiego w Śródmieściu Gdyni.

Program warsztatów:

I. Wprowadzenie - część teoretyczna

1. Założenia i koncepcje ochrony zabytkowej stolarki otworowej – drzwi i okna;
    Omówienie wartości zabytkowych obiektów drewnianych: wartość historyczna, artystyczna, technologiczna.
  2. Historia okien w kontekście historii szkła;
  3. Systematyka i terminologia związana z tradycyjnymi oknami i drzwiami

II. Cześć praktyczna
Konserwacja okien i drzwi - skrzydła okienne i skrzydło drzwiowe.
Każdy z uczestników będzie miał okazję wykonać kolejno następujące zabiegi konserwatorskie:

1. Oczyszczanie warstw farb przy zastosowaniu metod:

• mechanicznych – skalpelem, szpachelki, dłutka
  • termicznych/fizycznych – opalarka
  • chemicznych – pasty zmydlające typu Scansol

2. Wzmacnianie osłabionego drewna;

3. Uzupełnianie ubytków w drewnie;

4. Zakładanie powłok zabezpieczających – lakiery i kolorystycznych – lakierobejce, farby;

5. Oczyszczanie i polerowanie okuć stalowych i mosiężnych – klameczki, gałeczki, zawiasy;

6. Uzupełnienie kitu w oknach;

UMG Zespół ds Promocji