Wykłady na żywo

Pracownicy i studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przygotowali, w ramach Dnia Otwartego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, ciekawe wykłady tematyczne. Wykłady przeprowadzone zostaną w dniu 23 kwietnia 2021 roku w formule online na Platformie ClickMeeting.

Zapraszamy do udzału. Zapisy trwają.

Pojazdy autonomiczne - lekka opowieść o samochodach robotach i statkach bezzałogowych

Termin: 23.04.2021 w godz. 10:30 - 11:00

Jeśli chcesz się dowiedzieć, co sprawia, że pojazdy stają się „inteligentne” i mają możliwość samodzielnego poruszania się z wykorzystaniem algorytmów bez ingerencji człowieka, to ten wykład jest właśnie dla Ciebie.

W ramach wykładu przedstawione zostaną najważniejsze elementy funkcjonalne występujące w samochodach, robotach i statkach autonomicznych. Dowiesz się o układach, które dostarczają tym pojazdom informacji na temat otaczającego je środowiska. Poznasz też systemy, które decydują o tym, w jaki sposób pojazd ma się w środowisku poruszać, omijając napotkane na swojej drodze przeszkody. Podczas wykładu dowiesz się również co pojazdy autonomiczne mają wspólnego z Wydziałem Elektrycznym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Zapraszam do udziału w wykładzie!

Prowadząca: dr inż. Agnieszka Lazarowska - Katedra Automatyki Okrętowej, Wydział Elektryczny.

Granice - bariery i atrakcje współczesnej turystyki

Termin: 23.04.2021 w godz. 11:15 - 11:45

Każdy z nas w swoim życiu wielokrotnie spotyka się z różnymi granicami. Zazwyczaj stanowią one barierę w rozwoju społecznym i ekonomicznym. Przykładem mogą być granice państwowe. Problem ten staje się szczególnie istotny w kontekście aktualnej sytuacji pandemicznej.

Warto również zwrócić uwagę na potencjalną - pozytywną funkcję granicy. Wybrane granice bywają atrakcjami, chętnie odwiedzanymi przed podróżnych. Stają się także  stymulatorami rozwoju. Istotną rolę w tym przypadku odegrać może współpraca transgraniczna wspierana przez UE. Te interesujące kwestie zostaną przedstawione w moim wykładzie.

Zapraszam do udziału w wykładzie!

Prowadzący: dr Tomasz Studzieniecki - Katedra Zarządzania i Ekonomii, Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości.

Krótka podróż historyczna przez świat radiokomunikacji morskiej - od wynalezienia telegrafii Morse'a, przez katastrofę Titanica, po współczesną erę łączności satelitarnej i automatyzacji żeglugi

Termin: 23.04.2021 w godz. 12:00 - 12:30

Przedstawienie podstawowych funkcji, urządzeń radiowych oraz podsystemów składowych Światowego Morskiego Systemu Łączności Alarmowej i Bezpieczeństwa – GMDSS (ang. Global Maritime Distress and Safety System).

Zapraszam do udziału w wykładzie!

Prowadzący: mgr inż. Karol Olszewski - Centrum Szkoleniowo-Treningowe, Wydział Nawigacyjny.

Fizyka, a science fiction

Termin: 23.04.2021 w godz. 12:45 - 13:15

Fizyka w książkach SF na przykładzie kilku konkretnych (ulubionych przez autora) pozycji.

Zapraszam do udziału w wykładzie!

Prowadzący: dr hab. Bogusław Pranszke, prof. UMG, - Katedra Fizyki, Wydział Mechaniczny.

Wykład o nowym projekcie robota konferencyjnego

Termin: 23.04.2021 w godz. 13:30 - 14:00

Warsztaty, na których zaprezentowany zostanie robot Koła Naukowego e-Biznesu, architektura oprogramowania sterującego robotem, a na koniec krótka sesja Q&A.

Prowadzący: Krzysztof Sadowski - przewodniczący Koła Naukowego e-Biznesu, student specjalności Biznes Elektroniczny na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości.

UMG Zespół ds Promocji