Zbiórka krwi przed gmachem głównym UMG

We wtorek 21 lutego 2023 roku przed gmachem głównym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w godzinach 8:00 – 14:00 będzie podstawiony ambulans do pobierania krwi z Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Uwaga! Rejestracja dawców będzie się odbywała do godziny 12:00.

Osoby, które zechcą tego dnia podzielić się cząstką siebie i oddać krew, proszone są o zabranie ze sobą dowodu osobistego, prawa jazdy lub paszportu.

O czym należy pamiętać przed przyjściem na akcję poboru krwi?

1. Do oddania krwi należy stawić się wypoczętym, po lekkim beztłuszczowym posiłku (pieczywo, chuda wędlina, dżem).
  2. W dniu oddania krwi należy wypić co najmniej 1 L płynów - najlepiej wody.
  3. Nie wolno pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.
  4. Po oddaniu krwi, z powodu osłabienia organizmu, nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych i wykonywać prac fizycznych.

Kto może być dawcą?

1. Osoby zdrowe od 18. do 65. roku życia:
  • które ważą co najmniej 50 kg
  • które są zdrowe, nie zażywają leków (za wyjątkiem suplementów diety, leków antykoncepcyjnych i hormonalnych przyjmowanych w okresie menopauzy)

Przed wejściem do ambulansu dokonywana jest wstępna weryfikacja, czyli mierzona jest temperatura ciała, przeprowadzany wywiad i wypełniana dodatkowa ankieta.

Nie przychodź z osobą towarzyszącą, która nie oddaje krwi. Nie przychodź z dzieckiem.

W ambulansie mogą przebywać tylko i wyłącznie krwiodawcy oraz personel medyczny.

Więcej informacji o kampanii "Twoja krew, moje życie": Twoja krew, moje życie | Łączy nas krew, która ratuje życie

Załączniki:

B. von Schada Borzyszkowska