UMG współorganizatorem biegu "Nocny Azymut"
W dniu święta Gdyni 10 lutego 2022 r. na terenie UMG oraz pobliskiego osiedla i lasu odbył się bieg na orientację „Nocny Azymut”, którego organizatorami byli klub sportowy Azymut 45 Gdynia i Wydział Nawigacyjny UMG – dr inż. kpt. ż.w. Piotr Kopacz (także uczestnik).
Na starcie czterech tras o różnym poziomie trudności:
- Płotka – stworzona z myślą o najmłodszych uczestnikach wydarzenia oraz osobach, które nie mają jeszcze doświadczenia w biegach na orientację; trasa wynosi 1,5 km i przebiega w pobliżu centrum zawodów,
- Pstrąg – trasa o długości 2,4 km dedykowana tym, którzy uczestniczyli już w biegach na orientację, ale nie czują się jeszcze gotowi do startu na dłuższej i trudniejszej trasie,
- Pirania – trasa 3,2 km polecana osobom obeznanym z mapą, gotowym na trudniejsze wyzwania,
- Rekin – trasa najdłuższa, o długości 4,3 km, przygotowana dla zawodników wyczynowych
stanęło kilkadziesiąt zawodniczek i zawodników w różnym wieku. Ich zadaniem było dotarcie w jak najkrótszym czasie do wszystkich punktów kontrolnych, których dokładna lokalizacja została przedstawiona na mapach wręczanych na starcie.
Punktami kontrolnymi były metalowe stelaże z elementem odblaskowym w postaci lampionu oraz elektroniczną stacją z numerem punktu i systemem potwierdzania punktów SportIdent działającym w bezdotykowym systemie Air.
"Nocny Azymut" to zawody rozgrywane cyklicznie na świeżym powietrzu w czwartkowe wieczory na terenie trójmiejskich parków i osiedli, przede wszystkim w Gdyni i Gdańsku. Impreza odbywa się bez względu na pogodę, łączy elementy sportu, nawigacji (np. orientacja w terenie, czytanie mapy, planowanie przebiegów), rywalizacji i dobrej zabawy. Trasy można pokonywać biegiem lub marszem, indywidualnie lub w zespołach. Wszystkich zawodników obowiązuje limit czasu - 90 minut od momentu indywidualnej minuty startu. Po przekroczeniu limitu czasu zawodnicy udają się na metę, nawet jeżeli nie mają potwierdzonych wszystkich punktów. W każdej edycji odbywa się 6 biegów – 4 najlepsze wchodzą do klasyfikacji końcowej.
Sędzią głównym IX edycji był Adam Pesta, sędzią etapu (oraz budowniczym tras) - Oleksandr Cepurdej.