Wydziały
Uczelnia składa się z czterech wydziałów, będących podstawowymi jednostkami naukowo-dydaktycznymi.
Wydział Elektryczny
Studia na Wydziale prowadzone są na czterech nowoczesnych kierunkach technicznych. Są to:
- Elektrotechnika,
- Elektronika i Telekomunikacja,
- Informatyka oraz
- Systemy Teleinformatyczne.
W związku z wieloletnią tradycją i doświadczeniem Wydział przygotowuje specjalistów do pracy na statkach morskich na stanowiskach elektroautomatyka okrętowego lub radioelektronika okrętowego. Jednocześnie, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku pracy, rozpoczęto kształcenie w specjalnościach typowo lądowych.
Wydział Mechaniczny
Studia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn prowadzone są w czterech specjalnościach:
- Eksploatacja Siłowni Okrętowych i Obiektów Oceanotechnicznych,
- Technologia Remontów Urządzeń Okrętowych i Portowych,
- Inżynieria Eksploatacji Instalacji oraz
- Inżynieria Produkcji.
Absolwenci typowo morskiej specjalności Eksploatacja Siłowni Okrętowych i Obiektów Oceanotechnicznych są zatrudniani przez armatorów z całego świata i uzyskują bardzo wysoką ocenę przydatności zawodowej. Dzięki szkoleniu, zgodnemu z międzynarodową konwencją STCW’78/95, mają zapewnioną szybką drogę awansu w karierze zawodowej.
Wydział oferuje również studia na kierunku Eksploatacja i Diagnostyka Systemów Technicznych w specjalnościach:
- Diagnostyka Urządzeń Technicznych oraz
- Zarządzanie Eksploatacją Elektrowni Wiatrowych.
Osoby chcące rozwijać swoją karierę w branży offshore wind mogą z kolei aplikować na kierunek Morska Energetyka Wiatrowa. Absolwenci tych studiów II stopnia będą przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach funkcjonujących w obszarze energetyki wiatrowej, zakładach zaplecza technicznego i diagnostycznego MEW, morskim transporcie związanym z działalnością offshore, w jednostkach samorządowych i badawczo-rozwojowych w działach związanych z OZE czy zakładach energetycznych, w szczególności zajmujących się przetwarzaniem, dystrybucją i integracją energii z farm wiatrowych i innych źródeł odnawialnych.
Wydział Nawigacyjny
Wydział Nawigacyjny kształci studentów na kierunku Nawigacja w specjalnościach:
- Transport Morski,
- Technologie Offshorowe,
- Zarządzanie Bezpieczeństwem w Transporcie Morskim,
- Administrowanie Polską Strefą Ekonomiczną,
- Eksploatacja Zbiornikowców,
- Morskie Systemy Informacyjne,
- Pomiary Hydrograficzne i Oznakowanie Nawigacyjne
oraz na kierunku Transport w specjalnościach:
- Transport i Logistyka,
- Logistyka w Sektorze Offshore,
- Morskie Systemy Transportowe i Logistyczne,
- Zarządzanie Infrastrukturą i Środkami Transportu Śródlądowego oraz
- Eksploatacja Systemów Transportowych i Logistycznych.
Celem studiów w specjalności Transport Morski jest przygotowanie wysokiej klasy specjalistów w zakresie eksploatacji statku w transporcie morskim. Absolwent tej specjalności otrzymuje dyplom ukończenia studiów wyższych i tytuł magistra inżyniera nawigatora morskiego. Po odbyciu, określonej przepisami, praktyki otrzymuje również dyplom oficera i uprawnienia do sprawowania funkcji oficerskich i kierowniczych na statkach w dziale pokładowym.
Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości
"Z tradycją w nowoczesność" to hasło odzwierciedlające blisko 50-letnie doświadczenie Wydziału oraz kierunek działania uwzględniający potrzeby innowacyjnej gospodarki. Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości kształci kadry dla lądowych sfer gospodarki morskiej oraz na potrzeby gospodarki i instytucji regionalnych. W swej ofercie posiada studia pierwszego i drugiego stopnia na dwóch kierunkach:
- Inżynieria Jakości oraz
- Zarządzanie,
bogatą ofertę studiów podyplomowych, jak również studia trzeciego stopnia - studia doktoranckie.
Od 1998 roku Wydział posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych w zakresie towaroznawstwa. Decyzją Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów z dnia 17.12.2012 Wydział otrzymał pełne prawa akademickie, uzyskując tym samych prawo do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie towaroznawstwo.