FAQ

 

Na ile mogę wyjechać na Erasmusa?

Na każdym etapie studiów (studia I stopnia, studia II stopnia, Szkoła Doktorska) dostępny kapitał mobilności dla jednej osoby wynosi 360 dni. Dni wyjazdów długoterminowych i krótkoterminowych sumują się, co oznacza, że niezależnie od tego, czy jest to wyjazd na studia, czy praktykę, suma wyjazdów nie może przekroczyć 360 dni dla danego etapu studiów.

Czy w czasie pobytu na stypendium można podjąć pracę?

Studenci z krajów członkowskich UE mają prawo do podjęcia pracy zarobkowej w wymiarze określonym przez ustawodawstwo krajowe.

Ile wynosi stypendium?

Wysokość dofinansowania do mobilności jest stała i ustalana przez Narodową Agencję. Jest ona wyliczana indywidualnie dla każdego uczestnika na podstawie rodzaju mobilności (studia, szkolenie, praktyka) i liczby dni mobilności. Dofinansowanie wypłacane jest w dwóch transzach: 90% kwoty przed rozpoczęciem mobilności i 10% po zakończeniu i rozliczeniu mobilności. Stawki mogą się różnić w zależności od obowiązującej umowy finansowej, z której wyjeżdża uczestnik.

 

Gdzie mogę wyjechać na studia?

Wyjazdy długoterminowe i krótkoterminowe na studia są możliwe pomiędzy uczelniami, które podpisały dwustronne umowy o współpracy i posiadają ważną Kartę ECHE (Kartę Erasmusa dla Szkolnictwa Wyższego). Lista uczelni partnerskich UMG dostępna jest na stronie internetowej Erasmus+ w UMG.

 

Gdzie mogę wyjechać na staż/praktyki?

Student samodzielnie znajduje firmę lub organizację, w której chce odbyć praktykę zawodową. Firma musi znajdować się na terenie UE. W przypadku praktyk morskich ważne jest, aby zamustrowanie i wymustrowanie odbyło się na terenie Unii Europejskiej.

 

Co, jeśli w trakcie wyjazdu chcę wrócić/zrezygnować?

W przypadku rezygnacji z wyjazdu w trakcie trwania mobilności student jest zobowiązany uzasadnić decyzję, powiadomić mailowo biuro Erasmus+, właściwy dziekanat oraz uczelnię partnerską. Konieczny będzie zwrot całości przyznanego dofinansowania. Rezygnacja może skutkować niedopuszczeniem studenta do kolejnej rekrutacji do programu.

 

Co, jeśli zrezygnuję przed wyjazdem?

Jeżeli student zrezygnuje z wyjazdu po przesłaniu nominacji do uczelni partnerskiej, musi zgłosić ten fakt na piśmie wraz z uzasadnieniem do biura Erasmus+ oraz powiadomić mailowo dziekanat oraz uczelnię partnerską. Rezygnacja może skutkować niedopuszczeniem studenta do kolejnej rekrutacji do programu.

 

Czy uczelnia przyjmująca zapewnia akademiki?

Niektóre uczelnie partnerskie oferują (odpłatnie) miejsca w akademikach. Należy jednak ustalić to bezpośrednio z uczelnią, do której student wyjeżdża. UMG nie pośredniczy w znajdowaniu zakwaterowania na wyjazdy Erasmus+. Student samodzielnie znajduje zakwaterowanie.

 

Jak i kiedy dowiem się, czy się zakwalifikowałem/am na wyjazd?

Wyniki rekrutacji będą znane nie później niż 14 dni po posiedzeniu komisji rekrutacyjnej. Kandydaci zostaną powiadomieni indywidualnie drogą mailową o wynikach kwalifikacji oraz otrzymają dalsze instrukcje.

 

Jakie są kryteria oceny kandydatów?
 

Komisja kwalifikacyjna tworzy listę rankingową kandydatów na podstawie następujących kryteriów:

  • średnia ocen,
  • zadeklarowana znajomość języków obcych, szczególnie języka wykładowego kraju, do którego student chce wyjechać,
  • zaangażowanie w prace na rzecz UMG (np. Program Mentorski, Parlament Studentów, koła naukowe),
  • inne istotne cechy kandydata.

 

Czy muszę mieć wysoką średnią?

Wysoka średnia jest pomocna, ale nie jest konieczna. W przypadku dużej liczby kandydatów pierwszeństwo mają najlepsi studenci.

 

Czy mogę pojechać na staż/studia podczas urlopu dziekańskiego?

Podczas urlopu dziekańskiego nie można uczestniczyć w programie Erasmus+. Można jednak wziąć udział w rekrutacji, jeśli odbywa się ona podczas trwania urlopu dziekańskiego, ale sam wyjazd nie może być realizowany w czasie trwania urlopu dziekańskiego.

 

Co muszę zrobić po powrocie?

Po powrocie należy rozliczyć wyjazd w Biurze Erasmus+ i właściwym dziekanacie. Należy dostarczyć:

Do dziekanatu:

  • zaświadczenie o uzyskanych wynikach (w przypadku wyjazdów na studia),

Do biura Erasmus+:

  • zaświadczenie o czasie pobytu w uczelni partnerskiej lub o czasie pobytu na praktyce,
  • raport z mobilności online (link do wypełnienia przychodzi na maila),
  • wypełniony i podpisany przez przedstawiciela firmy przyjmującej program praktyk/stażu(jeśli dotyczy).

 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni