“SeaQuest” w semestrze letnim 2023/2024

Studenci z Naukowego Koła Badań Podwodnych “SeaQuest” w semestrze letnim roku akademickiego 2023/2024 aktywnie uczestniczyli w zajęciach basenowych, a także w różnych konferencjach naukowych, targach oraz wycieczkach tematycznych organizowanych do instytucji związanych z bezpieczeństwem prac podwodnych (Centrum Hiperbarii) oraz innej szeroko rozumianej działalności człowieka na wodzie i pod wodą.


Studenci z NKBP SeaQuest prezentujący łódź motorową “SeaQuest 1”
oraz Batychron podczas 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND,
które odbyły się w dniach 5-6 marca 2024 r. Na zdjęciu: Olga Jaskulska, Paweł Ptach.

 

Już na początku marca (5-6.03.2024), podczas 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND w hali AmberExpo w Gdańsku, studenci z NKBP “SeaQuest” prezentowali łódź motorową “SeaQuest 1” wraz z prototypem wynalazku „Batychron” (Patent PL192265 B1, Int. Cl B63C 7/12; B63C 11/44) wchodzącym w skład Wyposażenia Mobilnej Bazy Morskiego Ratunkowego Serwisu Nurkowego (projekt badawczy zrealizowany w ramach programu „Inkubator Innowacyjności 4.0”, praca przedwdrożeniowa UMG-03 RWK/II 4.0/7/01/2021) oraz projekt Mobilnej Podwodnej Bazy Wsparcia Nurkowego MUDS Base (z ang. Mobile Underwater Diving Support Base), który zrealizowano w ramach programu finansowanego przez MNiSW pod nazwą „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” (Numer umowy: SKN/SP/535575/2022).

Kierownikiem powyższych projektów, w których aktywnie uczestniczyli studenci zrzeszeni w Naukowym Kole Badań Podwodnych „SeaQuest” był ich opiekun dr hab. inż. kpt.ż.w. Grzegorz Rutkowski, prof. UMG. Projekty te zaowocowały przygotowaniem kilku zgłoszeń patentowych w UP RP na rzecz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w tym między innymi zgłoszenia na nowy wzór użytkowy instalacji Batychronu w wersji modułowej sześcio- i ośmiobrytowej (zgłoszenie numer W.130766 z dnia 5.05.2022) oraz zgłoszenie patentowe na wynalazek o nazwie MEMS (z ang. Mobile Electromagnetic Mooring System), który jest Mobilnym Elektromagnetycznym Systemem Cumowniczym (zgłoszenie patentowe z dnia 13.04.2021 r. w Urzędzie Patentowym RP, sygnatura sprawy P.437572, DZ-VI, P437572.2.tstra, WIPO ST 10/C PL437572).

Wynalazek o nazwie MEMS zgłoszono również w Europejskim Urzędzie Patentowym EPO (Zgłoszenie nr EP 22000102 z dnia 12.04.2022 r. - sprawozdanie ze stanu techniki - kat. A). Twórcami powyższych wynalazków zgłoszonych na rzecz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni są Grzegorz Rutkowski oraz Paweł Kołakowski z WN UMG. Podczas 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND zaprezentowano również dokumentację fotograficzno-filmową z testów wodnych instalacji Batychronu oraz Mobilnej Podwodnej Bazy Nurkowej MUDS Base, które w ramach działalności Koła przeprowadzono wcześniej na Zatoce Gdańskiej oraz nad Jeziorem Raduńskim.

 

W dniu 8.03.2024 roku nasi studenci promowali koło NKBP “SeaQuest” podczas Dnia Otwartego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Członkowie Koła prezentowali Batychron, wraz z filmem z testów wynalazku, a także sprzęt nurkowy i kombinezony ratunkowe.

Studenci zachęcali uczniów szkół średnich do aplikowania na Uniwersytet Morski w Gdyni i dołączenia do Koła, odpowiadali na pytania dotyczące studiów na Uniwersytecie oraz na temat działalności NKBP “SeaQuest”, a także pokazywali wszechstronność obszaru badań naukowych prowadzonych na uczelni poprzez opowiadanie na temat projektów realizowanych przez Koło we współpracy z jego opiekunem, dr hab. inż. kpt.ż.w. Grzegorzem Rutkowskim, prof. UMG.


Studenci z NKBP “SeaQuest” podczas Dnia Otwartego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni,
8.03.2024 r. Od lewej: Olga Jaskulska, Karolina Marek, Jakub Wałachowski.


Na zdjęciu: Jakub Wałachowski, członek NKBP “SeaQuest”, ubrany w kombinezon ratunkowy.

 

W dniu 16 marca 2024 roku członkowie NKBP “SeaQuest”, dzięki uprzejmości Kierowniczki Kliniki Medycyny Hiperbarycznej i Ratownictwa Morskiego, dr. n. med. Ewy Lenkiewicz, oraz prof. dr hab. Jacka Kota, mieli przyjemność uczestniczyć w wycieczce zorganizowanej do Kliniki Medycyny Hiperbarycznej i Ratownictwa Morskiego w Gdyni.

Profesor Kot oprowadził studentów wraz z opiekunami po Klinice, wyjaśnił członkom Koła działanie komór hiperbarycznych, przedstawił historię Kliniki oraz przedstawił przebieg i proces leczenia choroby dekompresyjnej, co jest szczególnie istotne w kontekście przedmiotu działalności Koła. Studenci wraz z opiekunem mieli niepowtarzalną okazję zdobycia wiedzy na temat funkcjonowania kliniki i zagrożeń związanych z nurkowaniem rekreacyjnym oraz pracą na dużych głębokościach.


Studenci z NKBP “SeaQuest” podczas wycieczki zorganizowanej do Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej. 
Na zdjęciu: od lewej, rząd z tyłu: Hubert Pankowski, Stanisław Andrulewicz (instruktor), Olga Jaskulska; 
od lewej, rząd z przodu: Julia Treder, Małgorzata Molska, Zofia Flis, Karolina Marek, Katarzyna Kita, Angelika Bożek.

Studenci z NKBP “SeaQuest” wraz z opiekunami i oprowadzającym ich prof. dr hab. Jackiem Kotem. 
Na zdjęciu, od lewej: dr hab. inż. kpt. ż.w. Grzegorz Rutkowski, prof. UMG (opiekun Koła), 
Stanisław Andrulewicz (instruktor), Małgorzata Molska, Zofia Flis, Angelika Bożek, Katarzyna Kita, 
prof. dr hab. Jacek Kot, Julia Treder, Karolina Marek, Olga Jaskulska, Hubert Pankowski, Jakub Todorski.

Członkowie NKBP “SeaQuest” oprowadzani po Krajowym Ośrodku Medycyny Hiperbarycznej. 
Na zdjęciu, od lewej: Małgorzata Molska, prof. dr hab. Jacek Kot, Katarzyna Kita, Zofia Flis, Olga Jaskulska, Jakub Todorski.

 

W dniach 25-26 marca 2024 roku odbyła się druga edycja konferencji Gdynia I-Days. Academic Gdynia Innovation Days, organizowanej przez Centrum Transferu Technologii UMG, podczas której opiekun Koła, dr hab. inż. kpt. ż. w. Grzegorz Rutkowski, prof. UMG, zaprezentował Batychron wraz z systemem MUDS Base.


Dr hab. inż. kpt. ż.w. Grzegorz Rutkowski, prof UMG, 
opiekun NKBP “SeaQuest” prezentujący wynalazek Batychron podczas 
drugiej edycji konferencji Gdynia I-Days. Academic Gdynia Innovation Days.

 

W dniu 26 marca 2024 roku sześcioro studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, członków NKBP “SeaQuest”, wraz z dziewięciorgiem studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie, członków Koła Naukowego Ratownictwa Morskiego, wzięło udział w ćwiczeniach z analizy dryfu tratw organizowanych przez Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni. Ćwiczenia odbyły się na wodach Zatoki Gdańskiej i obejmowały dwie części – badanie zachowań rozbitków na tratwie ratunkowej podczas wielogodzinnego dryfu i obliczenia przewidywań znosu tratwy.

Studenci ćwiczyli pod okiem profesjonalistów z SAR, przy wsparciu lekarzy, ratowników morskich, łodzi ratowniczych RIB z baz SAR Świbno i Sztutowo oraz wielozadaniowego statku ratowniczego m/v Kapitan Poinc, stacjonującego na co dzień w Gdyni. Studenci wcielili się w rolę rozbitków na dwóch 10-osobowych tratwach. Ubrani w kombinezony ratunkowe, z racjami żywnościowymi, radiotelefonem, lokalizatorem PLB oraz nadajnikami monitorującymi ich pozycję, byli co dwie godziny kontrolowani przez psychologa i lekarza. Badano ich stan psychiczny i fizyczny. Dowodzącym podczas badań był Kierownik Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego w Gdyni kpt. ż.w. Wojciech Paczkowski.


Studenci z NKBP “SeaQuest” oraz studenci Politechniki Morskiej w Szczecinie 
podczas ćwiczeń z analizy dryfu tratw organizowanych 
przez Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni. 
Członkowie Koła na zdjęciu: górny rząd od prawej: Kamil Tercjak; 
dolny rząd od lewej: Małgorzata Molska, Katarzyna Kita, Julia Treder, Karolina Poreda, Amelia Duszyńska.

 

Obecnie NKBP SeaQuest otrzymał grant badawczy w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” zaplanowany na lata 2024-2025. Przedmiotem nowego projektu badawczego ma być opracowanie systemu innowacyjnych kotw dennych (ssąco-eżektorowych) o zwiększonej sile trzymania w podłożu dennym. Kotwy takie mogą mieć szerokie zastosowanie w transporcie wodnym np. do mocowania znaków nawigacyjnych oraz cumowania małych jachtów, żaglówek oraz innych małych jednostek nawodnych.

Studenci zrzeszeni w NKBP SeaQuest otrzymali stosowane dofinansowanie z MNiSW, które umożliwi im zrealizowanie powyższych zadań, dzięki którym będą oni mogli dalej rozwijać swoją pasję do sportów wodnych, a w szczególności pływania, nurkowania, kursów motorowodnych oraz rozwijać się naukowo tworząc kolejne innowacyjne rozwiązania techniczne przyczyniające się tym samym nie tylko do zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi (transportu wodnego), ale również  bezpieczeństwa nurkowań sportowych i rekreacyjnych oraz innej, tej szeroko rozumianej działalności człowieka na wodzie i pod wodą.   

Relację z działalności NKBP SeaQuest przygotowała

Olga Jaskulska
Wiceprezes NKBP “SeaQuest”, studentka I roku

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni