Mechanika i Budowa Maszyn (stacjonarne/niestacjonarne)

Rekrutacja krok po kroku
Aplikuj w systemie IRK
Zadzwoñ

Opis kierunku:

Kierunek Mechanika i Budowa Maszyn – studia magisterskie II-ego stopnia, stanowi kontynuację studiów pierwszego stopnia i przygotowuje absolwentów do pracy inżynierskiej na stanowiskach kierowniczych w zakresie eksploatacji maszyn i urządzeń technicznych a także różnego rodzaju instalacji przemysłowych czy komunalnych.

Absolwent kierunku otrzymuje zaawansowana wiedzę odnoszącą się do zasad mechaniki i procesów obsługowych złożonych obiektów technicznych. Uzyskuje kompetencje do nadzorowania eksploatacji urządzeń i zarządzania procesami i projektami inżynierskimi. Ponadto uzyskuje pogłębione kompetencje do pracy zespołowej, organizowania czy koordynowania prac oraz analizy i oceny ich wyników.

Na II-gim stopniu tego kierunku szczególną uwagę przywiązuje się do pogłębiania zdobytych dotychczas przez studentów kompetencji inżynierskich i wzbogacania ich o komponenty związane z zarządzaniem zasobami, w tym w aspekcie bezpieczeństwa, ochrony środowiska, finansowym a także z organizacją prac inżynierskich bądź nawet badawczych.

Drugim istotnym wyróżnikiem tych studiów są zajęcia z przedmiotów wysoce specjalistycznych profilowanych w zakresie eksploatacji urządzeń energetycznych i instalacji przemysłowych oparte na nowoczesnych metodach.

SpecjalnoÅ›ci/obszary:

• Technologia Remontów UrzÄ…dzeÅ„ OkrÄ™towych i Portowych – profil ogólnoakademicki (lÄ…dowy)
  • Inżynieria Eksploatacji Instalacji – profil ogólnoakademicki (lÄ…dowy)

StopieÅ„ studiów:

Tryb studiów:

• stacjonarne
  • niestacjonarne

Czas trwania:

3 semestry

Jednostka:

Wydział Mechaniczny

JÄ™zyk ksztaÅ‚cenia:

TytuÅ‚ zawodowy po ukoÅ„czeniu studiów:

magister

Wybrane przedmioty na tym kierunku:

• Współczesne materiaÅ‚y inżynierskie
  • ZarzÄ…dzanie bezpieczeÅ„stwem obiektów technicznych
  • Marketing usÅ‚ug eksploatacyjnych
  • Komputerowe wspomaganie wytwarzania
  • Systemy automatyzacji procesów roboczych
  • Organizacja prac naprawczych

UmiejÄ™tnoÅ›ci absolwenta tego kierunku:

Po ukończeniu kierunku, absolwent poza pogłębionymi kompetencjami technicznymi posiada również kompetencje menadżerskie i tzw. kompetencje miękkie, które umożliwiają realizację kariery zawodowej na stanowiskach kierowniczych w działach inżynierskich małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

Dzięki zdobytej wiedzy i nabytym umiejętnościom absolwent może organizować lub zarządzać zaawansowanymi projektami inżynierskimi związanymi z eksploatacją najbardziej złożonych obiektów czy instalacji technicznych. Jest przygotowany do oceny projektów od strony finansowej, organizacyjnej, w aspektach niezawodności lub bezpieczeństwa a także skutecznie kierować podległymi mu zasobami w tym pracownikami.

Co po studiach:

Możesz pracować na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwach przemysłu okrętowego oraz innych zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn oraz układów mechaniki okrętowej.

Możesz również pracować w zakładach eksploatujących różnego rodzaju instalacje przemysłowe i komunalne, szczególnie związane z techniką energetyczną, chłodniczą, wentylacyjną czy ochroną środowiska.

Możesz budować swoją ścieżkę zawodową jako kierownik inżynier - w stoczniach produkcyjnych i remontowych, służbach technicznych towarzystw klasyfikacyjnych, służbach dozoru technicznego armatorów, bądź innych jednostkach gospodarczych, administracyjnych i edukacyjnych wymagających wiedzy technicznej i informatycznej.