Praktyki na statkach

Przygotowanie do pracy na morzu musi obejmować również praktykę na statku: dla wykształcenia dobrego ofecera nawigatora, elektryka czy mechanika nie wystarczy tylko wiedza teoretyczna. Dlatego też Uniwersytet Morski w Gdyni (UMG) już od początku posiadała statki szkolne. Pierwszym z nich był "Lwów", który w 1930 roku ustąpił miejsca "Darowi Pomorza".

Obecnie praktyki odbywają się na pełnorejsowym żaglowcu "Dar Młodzieży", na którym jest 35 miejsc dla stałej załogi, 6 dla wykładowców oraz 136 dla studentów. "Dar Młodzieży" odbył już wiele interesujących rejsów po morzach i oceanach i jest owacyjnie witany i podziwiany we wszystkich portach świata. Żaglowiec uczestniczył w wielu regatach, zdobywając w nich wiele nagród.

Uzupełnieniem szkolenia na żaglowcach są praktyki na statkach instrumentalnych i handlowych. Praktyki radarowe i manewrowe były prowadzone na statkach "Horyzont" i "Zenit", które zastapił wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt "Horyzont II". Posiada on 57 miejsc dla załogi, studentów i naukowców w jedno- i dwuosobowych kabinach. Jest on również przystosowany do przewozu ładunków oraz prowadzenia badań morza, które są realizowane między innymi podczas regularnych podróży na Spitsbergen.

Studenci UMG odbywają również praktyki na statkach handlowych, masowcach, nowoczesnych kontenerowcach, zbiornikowcach i statkach pasażerskich. Umożliwiają im to polscy oraz zagraniczni armatorzy.

Więcej informacji o statkach szkolnych i praktykach można znaleźć w Dziale Armatorskim.

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni