"Dar Młodzieży" w portach Francji

Fregata Akademii Morskiej w Gdyni,  podczas  tegorocznej kampanii szkoleniowej,  kilkakrotnie pojawiać się będzie w portach goszczących flotylle, uczestniczące w miejscowych zlotach żaglowców.  Obecnie „Dar Młodzieży”  cumuje we francuskim Rouen, wcześniej  odwiedził Dunkierkę.

W Rouen odbywa się 6 już edycja zlotu żaglowców  L’Armada de la Liberte 2013 – spotkania tej „Flotylli Wolności”  mają już 25 letnią tradycję. „Dar Młodzieży” cumuje w ekskluzywnym towarzystwie  kilkudziesięciu słynnych żaglowców z obu stron Atlantyku, w tym m.in. doskonale znanych rosyjskich „Kruzensztern” i „”Mir”, są też tak egzotyczne jak meksykański „Cuathemoc”, brazylijski „Cisne Branco”, „Shabab Oman”, czy 5 słynnych jachtów „Pen Duick” (z numerami I, II, III, V, VI), wielkiego francuskiego żeglarza Erica Tabarly. W Rouen pojawiła  się też nasza „Pogoria”. Parady załóg, fajerwerki, koncerty i wielka parada żaglowców na Sekwanie kończąca zlot – to wszystko z udziałem  studentów II roku Wydziału Nawigacyjnego Akademii Morskiej w Gdyni.  Dużym powodzeniem cieszą się otwarte dla gości pokłady żaglowców. Tysiące zwiedzających przewinie się w całym  sezonie przez pokład „Daru Młodzieży”. To znakomita popularyzacja  uczelni, statku i macierzystego miasta, bowiem we wszystkich portach, polska fregata  prezentuje wielką flagę Gdyni i wystawę 30 wielkoformatowych efektownych, gdyńskich  fotogramów.

Kolejnym portem na trasie „Daru Młodzieży” będzie holenderski  Den Helder, ostatnim podczas obecnej podróży – duński  Aarhus. To równocześnie pierwszy punkt bałtyckich Tall Ships Races, które swój finał znajdą w Szczecinie 3-6 sierpnia b.r.  „Dar Młodzieży” wprawdzie w samym wyścigu udziału nie weźmie, ale na finałowej gali w Szczecinie pojawi się. W Aarhus, 6 lipca, nastąpi kolejna zmiana szkolących się – na „Dar Młodzieży” zamustrują młodsi koledzy – studenci I roku Nawigacji Akademii Morskiej w Gdyni.

 „Dar Młodzieży” wypłynął z Gdyni  12 marca i ponownie zobaczymy go  w macierzystym porcie dopiero 24 sierpnia – spędzi tu zaledwie dobę.  Żaglowiec w bieżącym roku odbędzie w sumie 10 podróży. Na jego pokładzie praktyki morskie przechodzą studenci Akademii Morskich z Gdyni i Szczecina, uczniowie średnich szkół morskich, także młodzież z zawodowej szkoły morskiej w Antwerpii. W sumie ok. 1300 adeptów marynarskich zawodów. Niezwykle długi i pracowity sezon „Dar Młodzieży” zakończy 30 listopada. 

 

   

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

Tomasz Degórski
14.06.2013