28.06.2013. - Podróż nr XXXI - kierunek Spitsbergen

Rodziny, znajomi także liczne grono gdynian i turystów, uczestników tegorocznych obchodów Święta Morza, żegnało statek szkoleniowo – badawczy Akademii Morskiej „Horyzont II” wyruszający w kolejną podróż na wody Arktyki. Na nabrzeżu ustawiono plenerową wystawę fotograficzną pokazująca polski udział w badaniach Arktyki.

Statek przed wyjściem wizytowali – rektor Akademii Morskiej, prof. zw. dr hab. Piotr Jędrzejowicz i prorektor ds. morskich dr inż. kpt.ż.w. Henryk Śniegocki.

Statek przewozi zaopatrzenie dla polskich stacji polarnych na Spitsbergenie oraz ekipę polskich polarników, zmieniających naukowców przebywających obecnie na wyspie. Jest to równocześnie podróż szkoleniowa dla 20 studentów Wydziału Elektrycznego Akademii Morskiej, odbywających programową praktykę morską.

Na „Horyzonta II” zaokrętowano także trójkę uczniów szkół średnich – zwycięzców ogólnopolskiego konkursu „Mój wymarzony Spitsbergen”. Konkurs przeprowadzony w ramach projektu Eduscience, współrealizowany jest przez Instytut Geofizyki PAN zarządzający polską stacją badawczą na Spitsbergenie. Patronami honorowymi projektu Eduscience są Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W trzytygodniową wyprawę  wyruszyli: Piotr Krzyżaniak (Głogów), Karol Łuszcz (Tarnów) oraz Marcin Letkiman (Działdowo). Rejs i tygodniowy pobyt na Spitsbergenie pozwolą im zweryfikować marzenia z polarną rzeczywistością.

„Horyzont II”  pod komendą kpt. ż.w. Waldemara Frankiewicza powinien dotrzeć do Spitsbergenu 5 lipca. Przez tydzień statek będzie przebywał u brzegów wyspy. Obok Polskiej Stacji Polarnej PAN w Hornsundzie, odwiedzi Longyearbyen – stolicę wyspy, oraz polskie stacje letnie: Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nad Zatoką Petunia i Uniwersytetu im Mikołaja Kopernika w Toruniu nad Zatoką Kaffioyra. Planowany powrót do Gdyni - 19 lipca.

„Horyzont II”  wszedł do eksploatacji w 2000 roku.  Od tamtej pory odbył 111 podróży , podczas których przepłynął ok. 190 tysięcy mil morskich.  Odbył 31 podróży polarnych, w tym 30 na Spitsbergen i  1 do Antarktyki.  Na jego pokładzie przeszkolono  prawie 3150 studentów Akademii Morskiej.

UMG Dział Armatorski

A.Gosk