Rejs na białe niedźwiedzie - Pożegnanie „Horyzonta II”

Pożegnajmy polarników! W najbliższy piątek (28.06.), w okresie trwania Święta Morza,  z Basenu Prezydenta wypływa w kolejny rejs statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II”.   Celem podróży jest arktyczna wyspa Spitsbergen. Statek zabiera z Gdyni zaopatrzenie dla polskich stacji polarnych.  Na pokładzie zaokrętowano ekipę polskich polarników, zmieniających naukowców przebywających obecnie na wyspie. Jest to także podróż szkoleniowa dla 20 studentów Wydziału Elektrycznego Akademii Morskiej. Do Gdyni  „Horyzont II” wróci 19 lipca. 

„Horyzont II”  na podstawie umowy między Akademią Morską  a Polską Akademią Nauk regularnie zaopatruje polskie stacje na Spitsbergenie. Obecna podróż to już 31 wyprawa „Horyzonta II” na wody Arktyki.  W  pierwszym roku eksploatacji, „Horyzont II”  zaliczył także rejs do Antarktyki gdzie dowiózł zaopatrzenie i ekipę polarników do polskiej stacji im. Henryka Arctowskiego na wyspie Króla Jerzego.

Wielką polarną i morską przygodę przeżyje podczas wyprawy trójka licealistów z Tarnowa, Głogowa i Działdowa. Zostali zaokrętowani na statek jako zwycięzcy konkursu "Mój wymarzony Spitsbergen", organizowanego w ramach programu Eduscience. W ciągu tygodniowego pobytu na arktycznej wyspie będą mieli okazję skonfrontować marzenia z polarną rzeczywistością.

„Horyzont II”  wszedł do eksploatacji w 2000 roku.  Od tamtej pory odbył 111 podróży , podczas których przepłynął ok. 190 tysięcy mil morskich.  Odbył 31 podróży polarnych, w tym 30 na Spitsbergen i  1 do Antarktyki.  Na jego pokładzie przeszkolono  prawie 3150 studentów Akademii Morskiej.

Pożegnanie statku w piątek (28.06.) o godzinie 17.00. Od godziny 15.00 czynne będzie stoisko promocyjne Akademii Morskiej. Przy dźwiękach szant rozmowy z uczestnikami wyprawy - naukowcami, studentami, marynarzami, także licealistami płynącymi na Spitsbergen. „Horyzont II” cumować będzie od rana obok stałego miejsca postoju ORP „Błyskawica” . Tam też ustawiona będzie plenerowa wystawa fotograficzna pokazująca polski udział w badaniach Arktyki .

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
20.06.2013