"Dar Młodzieży" - kierunek Antwerpia

We wtorek 11 marca "Dar Młodzieży" wychodzi w swój pierwszy tegoroczny rejs zagraniczny. Żaglowiec z grupą żeglarzy na pokładzie kieruje się do Antwerpii. Tam 23 marca zaokrętuje 130 studentów miejscowej Akademii Morskiej (Hogere Zeevaartschool Antwerpen), z którymi fregata popłynie do Funchal na Maderze.

Współpraca obu Akademii Morskich trwa od 2008 roku. Belgijscy studenci corocznie odbywają, pod okiem polskiej kadry, ok. miesięczne praktyki marynarskie pod żaglami „Daru Młodzieży”.  Hogere Zeevaartschool jest uczelnią o tradycji sięgającej XIX wieku. Obecnie kształci oficerów floty w specjalnościach nawigacyjnej i maszynowej. Belgowie wysoko sobie cenią szkolenie marynarskie na żaglowcu. A wybór "Daru Młodzieży" to efekt wysokiej oceny naszego żaglowca przez kadrę belgijskiej uczelni.

Belgowie przed laty praktyki morskie prowadzili na własnym żaglowcu - barkentynie "Mercator". Wielokrotnie na morskich szlakach  belgijski żaglowiec spotykał się z naszym "Darem Pomorza" (m.in. dwukrotnie podczas podróży dookoła świata w latach 1934/35). "Mercator" gościł także w Gdyni, ale wycofany ze służby, od 1961 roku pełni w Ostendzie funkcję statku-muzeum.

Powrót "Daru Młodzieży" do Antwerpii zaplanowano na 18 kwietnia. Belgijskich studentów wymienią wówczas uczniowie średnich szkół morskich z Gdańska, Szczecina i Świnoujścia.  „Dar Młodzieży” ponownie zobaczymy przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni 25 kwietnia.

Reklama szkolenia na "Darze" (ze strony internetowej Hogere Zeevaartschool)

Siedziba Hogere Zeevaartschool w Antwerpii

"Mercator" w Gdyni - wrzesień 1933 r. (fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe)

A.Gosk