"Dar Młodzieży" na czele

Fregata Akademii Morskiej w Gdyni przewodzi stawce żaglowców klasy A na trasie wyścigu Falmouth - Royal Greenwich Tall Ships Regatta 2014. Na pokładzie praktykę morską przechodzą studenci Wydziału Mechanicznego AMG, wspierani przez 3 studentów Wydziału Nawigacyjnego w roli młodszych instruktorów i jedynaczkę z WPiT. Szkolną załogę uzupełnia 19 młodych Brytyjczyków zaokrętowanych na trasę Falmouth - Greenwich. "Dar" od 27 sierpnia uczestniczył, w organizowanym przez Sail Training International, zlocie żaglowców w Falmouth. Studenci z sukcesami brali udział w rywalizacji sportowej załóg. Obok medali w grach zespołowych, przywiozą także zaszczytną nagrodę "Changing Young People's Lives",  za sportowego ducha i postawę fair play podczas zawodów.

Relację z pokładu przesłał dzisiaj komendant żaglowca, kpt.ż.w. Rafał Szymański:  "Wczoraj "Dar Młodzieży" prowadził paradę żaglowców przed startem do regat. Widowisko było imponujące - już nie setki a tysiące żaglowców, jachtów, motorówek, łodzi rybackich, holowników, towarzyszących regatowej flotylli, brało w nim udział. Pogoda sprzyjała, dzięki czemu postawiliśmy prawie wszystkie żagle. Po paradzie udaliśmy się na linie startu, którą przekroczyliśmy jako pierwsi. Po 16 godzinach wyścigu nadal prowadzimy i dystans do następnego statku klasy A, powoli ale systematycznie się powiększa - w poniedziałek rano wynosił około 14 mil morskich.  Niestety to nie oznacza zwycięstwa w klasie, bo obowiązują przeliczniki wyrównujące szanse poszczególnych żaglowców. Tak wiec w oficjalnej tabeli na razie zajmujemy drugie miejsce. Prognozy na dzisiaj nie są złe i wiatr ma stężeć do 4-5 B. Spodziewamy się dotrzeć do linii mety dzisiaj przed północą."

Warto dodać, że warunki pogodowe - zbyt słabe wiatry, nie sprzyjają dużym żaglowcom, preferując lekkie sportowe jachty. Linia mety wyznaczona jest na południe od wyspy Wight. Dalej żaglowa flotylla w ramach tzw. "cruise in company" popłynie do Londynu. Na Tamizie, w rejonie historycznego Greenwich, odbędzie się w dniach 5-9 września, ostatnia część zlotu - Royal Greenwich Tall Ships Festival. Jak twierdzą organizatorzy, będzie to największa tego typu impreza w stolicy Zjednoczonego Królestwa od 25 lat.

Fot. Valery Vasilevskiy STI

A. Gosk