"Dar Młodzieży" - Gdynia - 4 lipca 2014, godz. 8.00

4 lipca 2014 r. - punktualnie, jak każe tradycja, o godz. 8.00 na "Darze Młodzieży" podniesiono banderę - ceremonia codzienna, choć dzisiaj wyjątkowa, bo urodzinowa - 32 lata temu, 4 lipca 1982 r., "Dar Młodzieży" podniósł banderę po raz pierwszy. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego granego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Marynarki Wojennej i wtórze syren zgromadzonych w porcie statków, bandera powędrowała na flagsztok po raz pierwszy.

Dzisiaj na rufie, w uroczystej zbiórce, zgromadziła się cała załoga stała i wszyscy studenci. W ceremonii uczestniczył także prorektor ds. morskich AMG dr inż. kpt.ż.w. Henryk Śniegocki. 32 lata temu, jako II oficer "Daru", to on właśnie odebrał z rąk komendanta Tadeusza Olechnowicza ozdobną, jedwabną banderę i dał komendę do podniesienia. Banderę wyjątkową, dar kobiet bydgoskich, z orłem ręcznie wyhaftowanym srebrną nicią. Bandera przechowywana jest na "Darze Młodzieży", choć pokazywana tylko przy wyjątkowych okazjach. 

Po ceremonii i chwili wspomnień studenci odśpiewali jubilatowi "sto lat...". Żaglowiec o godz. 13.00, w wielkiej gali banderowej i ze studentami w paradzie burtowej, wychodzi w morze. Mimo urodzin to jednak normalny pracowity dzień. 

Podmiot udostępniający: 

UM w Gdyni

Wytworzył informację:

A.Gosk
04.07.2014